Kawiarnie alternatywne we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2022-09-15

Drip, chemex, frenchpress, a może aeropress? Zobacz, gdzie we Wrocławiu skosztujesz kaw parzonymi metodami alternatywnymi. U nas tylko kawa na poziomie speciality!

Kawa niejedno ma imię. Zaczynając od małej czarnej, na latte z cynamonową posypką kończąc. Wizyta w kawiarni we Wrocławiu świetna opcja na przebudzenie, na spotkanie i na wynos. Ta ostatnia doskonale sprawdza się w podróży, zestawiona z fotelami pociągu i hasztagiem #coffeelovers.

Odkąd w klasykach rozsmakowaliśmy się już na dobre, coraz częściej sięgamy po kawy parzone metodami alternatywnymi. Choć drip, chemex, frenchpress i aeropress to nazwy, które jeszcze kilka lat temu kojarzyli wyłącznie zapaleni kawosze, to dziś nie brzmią one już tak egzotycznie.

Napar z chemexu, aromatyczny ze strzykawki aeropressu czy delikatne nuty kwiatowe kawy z dripa – co wybierzesz? Może się przecież okazać, że wycieczka po tzw. „alternatywach" nakreśli ścieżkę miejsc, które mogą Cię zauroczyć! Sprawdź najlepsze alternatywne kawiarnie we Wrocławiu i rozsmakuj się w napojach typu speciality!

Cafe Targowa – kawiarnia we Wrocławiu

Miliony kolorów na stoiskach z owocami, warzywami i kwiatami, a to wszystko w otoczeniu zachwycających portali w stylu secesyjnym, balustrad, sklepień, schodów i płaskorzeźb. Zabytkowa Hala Targowa przy ul. Piaskowej to miejsce, które już od ponad stu lat urzeka architekturą i panującym tu przyjemnym gwarem.

Zaglądając do tej stylowej kawiarni we Wrocławiu nie możesz nie mieć ze sobą aparatu. Z pewnością nie powinieneś także pominąć Cafe Targowej. Niewielu domyśliłoby się bowiem, że w tym magicznym misz-maszu napijemy się także dobrej kawy. A jednak!

Założycielem kawiarenki jest Filip Kucharczyk, którego entuzjastom kawy nie trzeba dwa razy przedstawiać. Przy użyciu kolumbijskich ziaren Rio Negro i zastosowaniu metody invert, Filip pokonał 50 pozostałych zawodników podczas 2016 World Aeropress Championship. Oprócz klasyków – espresso, americano, cappuccino czy latte – dostaniemy tutaj także tzw. – alternatywy" (w tym także dripa na lodzie) oraz pozycje na lato – tonic espresso czy nitro cold brew. Dodatkowo zapaleni kawosze znajdą w tej kawiarni we Wrocławiu regał z akcesoriami do parzenia kawy.

Kawy mleczne: Czarny Deszcz,
Espresso i metody alternatywne: zamiennie – Gardelli, JB, Colonna, Audun, Five Elephant, Round Hill,
Adres: ul. Piaskowa 17
Więcej informacji: www.facebook.com/cafetargowa

Cafe Targowa

Gniazdo – kawiarnia we Wrocławiu

Na Gniazdo natkniesz się, spacerując ulicą Świdnicką – ta wrocławska kawiarnia znajduje się naprzeciwko pięknego gmachu Opery Wrocławskiej. Planując przerwę w jej zwiedzaniu, możesz przysiąść w ustronnym patio Gniazda. Gdyby jednak zaskoczyła Cię nieprzyjemna pogoda – bez obaw! Nowocześnie urządzona przestrzeń kawiarni we Wrocławiu zachęca do zostania tam dłużej i spróbowania nie tylko kawy, ale też pysznego lunchu. W menu do wyboru – espresso, flat white, latte, cappuccino, Biały i Czarny Łabędź oraz oczywiście kawy alternatywne – drip, aeropress i chemex.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z "alternatywami", warto podpytać baristów, jaką kawę proponują. Organizowane przez tę kawiarnię cuppingi i warsztaty Szkoły Gniazda to idealne okazje, by przetestować różne rodzaje ziaren i poznać swój ulubiony smak.

W młynku: Coffee Proficiency, Gwatemala, Espresso Adelante, 100% Arabica,
Metody alternatywne: zamiennie: Coffee Proficiency, Coffee Lab, Mała Czarna, Audun Coffee, Ernst, La Cabra, Nordbeans, Casino Mocca i inne,
Adres: ul. Świdnicka 36, vis à vis Opery Wrocławskiej
Więcej informacji: www.facebook.com/kawagniazdo, www.facebook.com/szkolagniazda

Zobacz również: #GastroUlice ul. Świdnicka – wypij kawę w historycznej części Wrocławia!

Gniazdo

Café Rozrusznik – kawiarnia we Wrocławiu

Z Rynku do Nadodrza dojdziesz tu w zaledwie kilka minut. Warto wybrać się na taki spacer, ponieważ wśród XIX i XX-wiecznych kamienic znajdziesz zaułki, w których czas się zatrzymał. Nic dziwnego, że to właśnie to miejsce Steven Spielberg upatrzył sobie na scenerię powojennego Berlina w filmie "St. James Place". Tę przestrzeń w wyjątkowy sposób od niedawna gospodarują także młodzi artyści, przedsiębiorcy i restauratorzy z Wrocławia.

Ta część miasta znacznie wyróżnia się więc na tle innych, zwłaszcza jeżeli chodzi o kawiarnie we Wrocławiu. Wystrój Cafe Rozrusznik wpasowuje się w tę atmosferę, kontrastując z sieciówkami i innymi wrocławskimi miejscami. Zwrócisz tu na pewno uwagę na stylizowane w klimacie retro fotele, stoły i motywy zieleni jakby prosto z babcinego mieszkania.

W menu są zarówno klasyki, jak i kawy parzone metodami alternatywnymi. Jeśli twoi towarzysze nie będą mieli ochoty na filiżankę małej czarnej, na pewno znajdą tu dla siebie coś innego – do wyboru mają koktajle, herbaty i pyszne ciasta. W tym roku kawiarnia przy ul. Cybulskiego obchodzi swoje jedenaste urodziny. Planując kawowy trip, koniecznie zaznacz ten punkt na mapie.

W młynku: kawy własnej produkcji (również na sprzedaż),
Metody alternatywne: Czarna Fala, Coffee Proficiency i inne,
Adres: ul. Cybulskiego 15
Więcej informacji: www.facebook.com/caferozrusznik

Cafe Rozrusznik

Bema Café – kawiarnia we Wrocławiu

Chociaż to Stare Miasto stanowi pierwszoplanowy punkt wycieczki po Wrocławiu, warto czasem oddalić się od jego zgiełku. Choćby dla niepowtarzalnego klimatu Bema Café, a już z całą pewnością dla smaku wypitej tam alternatywnej kawy. Do wyboru mamy aż trzy lokalizacje.

Pierwszy z lokali znajduje się przy ul. Drobnera. Spacerując z Wyspy Słodowej w stronę kawiarni zauważysz na pewno Bramę do Nadodrza – jeden z najpopularniejszych murali Wrocławia. Dzieło ma 435 metrów kwadratowych – to naprawdę spora przestrzeń do uwiecznienia na pamiątkowym zdjęciu! Drugi – przy ul. Legnickiej (vis à vis Magnolia Park) zachęca do pozostania na dłużej zarówno wewnątrz, jak i w kameralnym ogródku. Dodatkowo do Bema Cafe śmiało możesz wejść ze swoim pupilem, na pieski zawsze czeka tutaj miska z wodą. Trzeci, najnowszy lokal znajdziesz w nowopowstałych Tarasach Grabiszyńskich – wciąż rozwijającej się galerii handlowo-usługowej.

We wszystkich wrocławskich kawiarniach do wyboru mamy oczywiście klasyki, a także ziarna ze znanych palarni parzone metodami drip, chemex i aeropress. Miłośnicy napojów na zimno napiją się orzeźwiającej kawy na lodzie, a ci nieżałujący sobie słodkości – frappe i kawy mrożonej. Choć pierwsze skrzypce gra tutaj kawa, w cieniu nie pozostają bogato zdobione ciasta, śniadania i lunche. A jeśli po kawowej uczcie mielibyśmy ochotę na coś owocowego, Bema Café oferuje także soki, koktajle i smoothies. Pić, nie umierać!

W młynku: Coffee Proficiency, Espresso Adelante, 100% Arabica, Gwatemala,
Metody alternatywne: zamiennie - Coffee Proficiency, Johan&Nystrom, Czarny Deszcz, Ozone Coffee Roasters, The Barn, Audun.
Adresy: ul. Legnicka 56, ul. Drobnera 38, ul. Grabiszyńska 240 (I piętro)
Więcej informacji: www.facebook.com/BemaCafe

Bema Cafe

Etno Café – kawiarnia we Wrocławiu

Swoje lokale Etno Café ma również w innych polskich miastach. We Wrocławiu kawiarnia zadebiutowała w kultowym "Okrąglaku" – to zaledwie kilka minut spacerem od Opery Wrocławskiej i kilkanaście od Narodowego Forum Muzyki. W 2015 roku w przetargu na zlokalizowanie tam swojego biznesu walczyło 29 przedsiębiorców – wśród nich właściciele sklepów z pamiątkami, kawiarni i restauracji. Ostatecznie w "Okrąglaku" możemy napić się pysznej alternatywnej kawy. Jakość tego smaku nie jest bynajmniej zaskakująca – właściciele wybierają odpowiednią plantację, sprowadzają zielone ziarno, a następnie samodzielnie wypalają je we wrocławskiej palarni.

Dziś ta kawiarnia we Wrocławiu znajduje się też w architektonicznej wizytówce naszego miasta – OVO Wrocław oraz w Pasażu Grunwaldzkim. Jeśli chcesz zrobić sobie chwilową przerwę w zwiedzaniu, a mimo to nie pozbawiać się widoku na miasto, Etno Cafe w OVO i "Okrąglaku" to miejsca idealne na taki odpoczynek. Wybór napojów jest tu niemały – klasyki, Cold Brew Coffee (autorska kawa Etno macerowana na zimno), a także koktajle, smoothies, soki i herbaty. Do tego kanapki, sałatki i quiche, świeże desery, croissanty i ciasta.

W młynku: Etno (Etiopia, Intercontinental, Fusion i Italian Roast),
Metody alternatywne: Wroasters (Rwanda, Etiopia, Brazylia, Papua Nowa Gwinea i Gwatemala).
Adresy: ul. Świdnicka ("Okrąglak"), ul. Podwale 80/01 (OVO Wrocław), pl. Grunwaldzki 22
Więcej informacji: www.facebook.com/ETNO.CAFE

Zobacz również: TOP 5 oryginalnych kawiarni we Wrocławiu. Poznaj nasze zestawienie [ZDJĘCIA]

Etno Cafe

To oczywiście tylko niektóre kawiarnie we Wrocławiu, w których napijesz się dobrej kawy. Potraktuj je jako zachętę do poznania kolejnych! Spacerując uliczkami miasta, miej oczy szeroko otwarte na wyjątkowe kawowe zaułki. Koniecznie daj też znać, jak smakowało! 

Galeria