Wrocławska Fontanna Multimedialna

Jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe.

Uroczyste otwarcie fontanny odbyło się 4 czerwca 2009 r. przy okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Usytuowana w malowniczym krajobrazie parku Szczytnickiego, przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, wzbudza zainteresowanie turystów z kraju i zagranicy.

W niecce Pergoli zamontowanych jest trzysta dysz wodnych, które tworzą gejzery, mgiełki wodne, wytryski punktowe, palmowe i wiele innych figur wodnych. Instalacja wodna jest zsynchronizowana z ośmiuset punktami świetlnymi – światło i woda w połączeniu z muzyką składają się na widowiskowe prezentacje.

Pokazy za dnia można oglądać codziennie, o każdej pełnej godzinie, trwają od kilku do kilkudziesięciu minut. Tłem dla wodnych choreografii jest muzyka klasyczna, przeboje muzyki popularnej, m.in. piosenki Madonny, Daft Punk, a także muzyka kontemplacyjna.

Podczas wieczornych pokazów specjalnych na wodnych kurtynach wyświetlane są animacje, zdjęcia i filmy. Wiele z nich związanych jest z doniosłymi wydarzeniami z historii miasta i Polski. Przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r., rozgrywanych także we Wrocławiu, wyświetlane obrazki przypominały największe sukcesy polskich reprezentacji.

Galeria

Więcej miejsc