Galeria M Odwach

Galeria M działa na rynku sztuki współczesnej od 1997 r. Pierwszy lokal znajduje się na średniowiecznej uliczce Stare Jatki, a od 2002 r. także w osiemnastowiecznym budynku odwachu przy ulicy Świdnickiej.

Reprezentuje artystów, organizuje wystawy, bierze udział w targach sztuki w Polsce i za granicą, prowadzi działalność wydawniczą. Promuje twórczość polskich artystów oraz pokazuje szerokie spectrum sztuk plastycznych: malarstwa, grafiki warsztatowej, rysunku, rzeźby, szkła i ceramiki artystycznej.

Pozostały po zespole fortyfikacji miejskich odwach, zbudowany w połowie XVIII wieku, to jeden z niewielu zachowanych fragmentów umocnień Wrocławia z okresu przednapoleońskiego, pozostałość po Bramie Świdnickiej. Większość fortyfikacji miejskich została zburzona na rozkaz Napoleona po 1807 r. Gdy jednak na początku XIX wieku rozebrano mury miejskie wraz z Bramą Świdnicką, zachowany odwach dalej pełnił swoją militarną funkcję. W 1844 r. został przebudowany w stylu neorenesansowym, prawdopodobnie według projektu Carla Ferdinanda Langhansa, który wzorował się na renesansie francuskim i architekturze florenckiej. Nieopodal odwachu (kordegardy) znajduje się zbudowana w XIX wieku wieżyczka, w której zainstalowano barometr oraz zegar (pogodynka). Obecnie, oprócz galerii sztuki, w budynku mieści się też kawiarnia.

Galeria

Więcej miejsc