Iglica Wrocław

Data utworzenia: 2022-10-19

Stalowa Iglica przy Hali Stulecia to jeden z symboli Wrocławia. Powstała w 1948 roku, ma 90,3 m wysokości i waży 44 tony.

Iglica Wrocław – dojazd, parking

Iglica Wrocław stoi przy Hali Stulecia na ul. Wystawowej 1, w centralnej części placu. Niedaleko niej znajdują się ZOO Wrocław, park Szczytnicki i fontanna multimedialna.

Gdzie zaparkować przy Iglicy Wrocław?

W pobliżu wrocławskiej Iglicy jest całodobowy, płatny parking z miejscami dla 800 samochodów osobowych oraz 20 autokarów.

Szczegółowe informacje odnośnie parkingu znajdziesz na stronie Hali Stulecia we Wrocławiu.

W pobliżu Iglicy znajdują się także m.in.:

  • płatny parking ul. Wróblewskiego 7,
  • parking przy ul. Mickiewicza 35,
  • parking przy ul. Parkowej,
  • miejsca postojowe przy ul. Dicksteina, Kopernika, Bartla, Pasteura.

Jak dojechać komunikacją miejską do Iglicy we Wrocławiu?

W okolicę Iglicy można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 1, 2, 4, 10 oraz 16 (przystanek ZOO lub Hala Stulecia),
  • autobusem linii: 145 i 146 (przystanek Hala Stulecia).

Bilety można kupić (płacąc kartą lub gotówką) w automatach przy przystankach oraz w kioskach.  Najłatwiej nabyć je w autobusie i tramwaju za pomocą karty płatniczej. Na panelu biletowym należy wybrać rodzaj biletu i przybliżyć kartę. Bilet zapisywany jest na karcie płatniczej, nie dostaniemy drukowanej wersji.

Historia Iglicy we Wrocławiu

Stalowa Iglica stanęła przy Hali Stulecia w 1948 r. i była jednym z obiektów przygotowanych z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Konstrukcja zaprojektowana przez prof. Stanisława Hempla miała wymiar polityczny. Miała symbolizować odradzające się życie na Ziemiach Zachodnich, natomiast trójnóg, na którym stoi, to nawiązanie do symboliki jedności narodowej.

Pierwsza wersja wrocławskiej Iglicy miała ok. 106 metrów, a na jej szczycie zainstalowano lustra. Przy wykorzystaniu silnych reflektorów chciano uzyskać lepszy efekt, wpływający na widoczność obiektu. Jednak jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem obiektu lustra runęły.

Podczas remontu Iglicy w latach 60. odcięto jej szczyt wykonany z rury, która zardzewiała. Tym zabiegiem zmniejszono jej wysokość ze 106 m na 96 m. Po kolejnej renowacji w 2016 roku Iglicę jeszcze raz zmierzono i okazało się, że ma 90,3 m. Prawdopodobnie w latach 70. ponad 5 m Iglicy zostało uszkodzone i usunięte. Po zakończeniu prac renowatorskich w grudniu 2016 roku próba postawienia konstrukcji nie powiodła się, gdyż pękł jeden z trzpieni, które mocują Iglicę do podłoża. Obiekt ponownie stanął na trójnogu w marcu 2017 roku.

Iglica Wrocław – ciekawostki

  • Iglica we Wrocławiu wiele razy prowokowała wspinaczy, którzy marzyli o zdobyciu jej wierzchołka. Jako pierwsi, jeszcze przed odsłonięciem stalowej konstrukcji, weszli na nią dwaj młodzi wrocławianie. Mieli za zadanie usunąć resztki luster, które rozpadły się podczas burzy. Wejście na wierzchołek zajęło im ponad dobę.
  • W maju 1982 r. na Iglicę wdrapał się Marian Krzemiński, działacz „Solidarności Walczącej”. Ze wsparciem kolegów zawiesił flagę „Solidarności” na szczycie konstrukcji. 
  • Polityczny wymiar miała także akcja w 2008 r. przed Igrzyskami Olimpijskimi organizowanymi w Pekinie, na Iglicy zawisła wówczas flaga okupowanego przez Chiny Tybetu.
  • W 2012 r. ze szczytu Iglicy skoczyło dwóch spadochroniarzy. Zostali zatrzymani przez policję. 

Iglica Wrocław – kontakt

Adres: ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław
Www: https://halastulecia.pl/zwiedzanie/iglica/
E-mail:
Telefon: +48 713 47 51 51
Spółka:  Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o. 
Prezes: Jakub Grudniewski

Galeria

Więcej miejsc