Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Data utworzenia: 2017-09-18

W Muzeum Gry i Komputerów Minionej Ery w gablotach można obejrzeć stare komputery i konsole, ale nie tylko – można także zagrać w gry z lat 70., 80. czy 90.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery zostało założone w 2017 r. przez czterech kolekcjonerów i fascynatów starych gier oraz sprzętów. Głównym jego zadaniem jest przeniesienie gości do lat 70., 80. i 90., kiedy branża gier wideo zaczęła się rozwijać, a technologia informatyczna coraz prężniej funkcjonowała. To miejsce nie tylko dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć swoje dzieciństwo, ale także dla młodszych pokoleń, które nie miały okazji uczestniczyć w historycznym przełomie. Atrakcja niesie za sobą walory edukacyjne, jak i rozrywkowe. 

Godziny otwarcia Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Zwiedzanie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery następuje w turach. Atrakcja czynna jest od wtorku do niedzieli. Muzeum nieczynne jest tylko w poniedziałki. 

Muzeum Gry i Komptery Minionej Ery - godziny zwiedzania:
poniedziałek nieczynne
wtorek-niedziela 10:00-18:00

Zwiedzanie trwa aktualnie 1,45 h.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery – cennik, bilety

Bilety uprawniają do korzystania z muzeum tylko w konkretnym przedziale czasowym. Można je zamówić na stronie internetowej Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, ale także na miejscu – w tym przypadku nie jest jednak gwarantowane, że w danej godzinie będą wolne miejsca. Poleca się więc internetową rezerwację.

Rodzaj biletu Cena biletu
Normalny 25 zł
Ulgowy 20 zł
Studencki 23 zł
Rodzinny  60 zł

Bilety ulgowe przysługują dzieciom do 18. roku życia i ludziom od 60. roku życia. Osoby, które nie ukończyły 15 lat, mogą zwiedzać muzeum tylko pod opieką dorosłych. Bilet rodzinny obejmuje dwóch dorosłych i maksymalnie dwójkę dzieci, które nie ukończyły 18 lat. Dzieci do 4. roku życia mają darmowy wstęp. Możliwe jest również zarezerwowanie grupowego zwiedzania. W tym celu można wysłać maila pod adresem: lub zadzwonić na: +48 732 552 591. Zakupiony w kasie bilet ważny jest przez 3 miesiące.

Jak dojechać do Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery? Gdzie zaparkować?

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery znajduje się przy placu Orląt Lwowskich 20A w budynku Dworca Świebodzkiego. Aby dostać się do środka, trzeba obejść dworzec od prawej strony. Wejście jest przy ostatnich drzwiach w prawym skrzydle. W okolice muzeum gier można dojechać:

  • tramwajami linii: 23 (przystanek: Dworzec Świebodzki),
  • autobusami linii: 127 (przystanek: plac Orląt Lwowskich).

Z obu przystanków na miejsce można dostać się piechotą w kilka minut. 

Do muzeum gier można także dojechać samochodem. Dookoła Dworca Świebodzkiego znajduje się wiele parkingów płatnych i darmowych. Zaparkować można bezpośrednio na terenie dworca, a także w takich lokalizacjach, jak:

  • parking przy placu Orląt Lwowskich 20,
  • parking EVEND SA – Galeria Domar, ul. Braniborska 14,
  • parking przy ul. Sokolniczej 4.

Ekspozycje Wrocławskiego Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Ekspozycja Wrocławskiego Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery dzieli się na następujące sfery:

  • konsole gier wideo,
  • retro komputery,
  • automaty Arcade,
  • gry przenośne,
  • komputery Apple.

W strefie konsoli gier wideo znajdują się najważniejsze pozycje na ówczesnym rynku, poczynając od roku 1972, kiedy powstał Magnavox Odyssey, a kończąc na szóstej generacji konsol, czyli Nintendo GameCube z 2001 r. Oprócz tych najbardziej znanych konsoli można tu znaleźć również inne nietypowe urządzenia – np. Action Max, które podłącza się do magnetowidu. Fani starych gier docenią również znane w całej Polsce Pegasusy. 

Na wystawie Retro komputerów prześledzimy historię pierwszych tego typu egzemplarzy, poczynając od Apple II z roku 1977 i Atari 400. Będzie można także obejrzeć pierwsze komputery multimedialne, a także pierwszy komputer IBM PC. Nie zabraknie również polskiego sprzętu w postaci Elwro 800 Junior (1986 r.).

Automaty Arcade to nic innego jak automaty do gier. Dawniej można było je znaleźć głównie w salonach gier, dzisiaj można na nich pograć w Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Dostępne jest 10 sztuk takich automatów. Na szczęście nie trzeba wrzucać do nich monet, aby je uruchomić. 

Pierwsze gry przenośne były zasilane pracą mięśni, dopiero później powstały baterie, które zasilały miniaturowe konsole. Wiele modeli można obejrzeć dzisiaj w muzeum gier. 

W połowie lat 70. powstał pierwszy domowy komputer Apple I – w muzeum gier można zapoznać się z jego repliką, a także egzemplarzami kolejnych modeli, czyli m.in. Apple II i Lisa.

W muzeum dostępne jest blisko 20 stanowisk do grania i używania sprzętu retro. Ekspozycja ma charakter rotacyjny i każdego miesiąca – oprócz najpopularniejszych urządzeń – znaleźć można w niej dodatkowe wyposażenie. Sprzęt jak najbardziej można dotykać, poza tym, który znajduje się w gablocie (ok. 100 sztuk).

Muzeum gier we Wrocławiu – aktualne obostrzenia

W muzeum obecnie może przebywać naraz maksymalnie 20 osób. Liczba dotyczy tylko osób zaszczepionych. Goście zobowiązani są do zachowywania dystansu społecznego w postaci 1,5 m, a także do noszenia maseczek i dezynfekowania dłoni. Odkażanie zalecane jest przez całą wizytę, a to dlatego że korzysta się z różnych maszyn do gier, które dotykają także inni ludzie. W muzeum dla zwiedzających dostępne są foliowe rękawiczki. Po wyjściu gości przeprowadzana jest dezynfekcja wszystkich elementów wystawy. 

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery – kontakt

Miejsce: Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery
Adres: pl. Orląt Lwowskich 20A, 53-605 Wrocław
Nr tel.: +48 577 185 888
E-mail:

Galeria

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc