Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Data utworzenia: 2022-10-14

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to bogaty zbiór sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Do obejrzenia są dzieła Matejki czy Lucasa Cranacha starszego.

Różnorodność dzieł gromadzonych we wrocławskim Muzeum Narodowym jest imponująca. W gmachu przy pl. Powstańców Warszawy obejrzeć można obrazy, rzeźby, instalacje, przykłady rzemiosła artystycznego i stroje, ale także gotyckie nagrobki, witraże i setki innych przejawów ludzkiego geniuszu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – bilety, godziny otwarcia

Ceny biletów

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowe jest nieczynne w Nowy Rok, święto Trzech Króli, w okresie Wielkiej Nocy, Bożego Ciała, Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia oraz sylwestra.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - godziny otwarcia:
poniedziałek nieczynne
wtorek - piątek 10:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:30 - 18:00

Jak dojechać do Muzeum Narodowego we Wrocławiu? Parkingi

Wrocławskie Muzeum Narodowe znajduje się w Śródmieściu, kilka minut spacerem od Rynku i Ostrowa Tumskiego.

Do Muzeum Narodowego dojedziemy komunikacją miejską:

  • tramwajami: 2, 4, 10, 16, 33 (przystanek Urząd Wojewódzki),
  • autobusem linii: A (przystanek Urząd Wojewódzki).

Bilet MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub autobusie. W automacie wybieramy rodzaj biletu, przykładamy kartę płatniczą i kodujemy bilet na karcie. Nie dostaniemy papierowej wersji biletu. Bilet można kupić także w automacie na przystanku (płatność kartą lub gotówką) lub w kiosku.

Parking w pobliżu Muzeum Narodowego

W pobliżu Muzeum Narodowego jest wiele parkingów i miejsc postojowych. W tej części miasta parkowanie jest płatne. Auto można zostawić na:

  • podziemnym parkingu na pl. Nowy Targ,
  • parkingu przy Hali Targowej,
  • parkingu przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera),
  • miejscu postojowym wzdłuż ul. Kraińskiego,
  • parkingu przy ASP, ul. Frycza-Modrzewskiego,
  • parkingu przy Panoramie Racławickiej (ul. Styki i Kossaka),
  • parkingu przy gmachu głównym Poczty (ul. Krasińskiego),
  • parkingu przy Urzędzie Wojewódzkim.

Co można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu? Wystawa, zbiory, obrazy

Od sztuki średniowiecza po dzieła artystów współczesnych. W Muzeum Narodowym na wystawach stałych i czasowych prezentowane są dokonania polskich i zagranicznych artystów.

Na wystawach stałych można zobaczyć:

  • „Cudo-Twórców” – prezentacja trzech kolekcji: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego. Wśród eksponatów są: zbroja japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, kufer podróżny Louis Vuitton, sukienka z jedwabiu, kryształowe kieliszki, radio „Szarotka”.
  • Galerię sztuki polskiej – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne od XVII do początków XX w. Prace polskich artystów oraz twórców zagranicznych działających na terenie dawnej Rzeczpospolitej.
  • Sztukę europejską XV-XX wieku – ponad 200 obrazów od renesansu do początku XX w. Od włoskiego i północnoeuropejskiego renesansu, przez najlepsze przykłady malarstwa niderlandzkiego, włoskiego baroku, romantyzmu. Wśród autorów prac m.in. Pieter Brueghel mł., Lucas Cranach st., Francisco de Zurbarán, Élisabeth Vigée-Lebrun, Wasilly Kandinsky.
  • Sztuka śląska XVI-XIX w. – wybór dzieł, które potwierdzają prawdziwość opinii o Śląsku jako o silnym ośrodku artystycznym. Do obejrzenia m.in. malowane XVI- i XVII-wieczne epitafia, rzeźba sakralna oraz obrazy najwybitniejszego malarza śląskiego baroku Michaela Leopolda Willmanna. Można tu zobaczyć także broń, rzemiosło, porcelanę i szkło wytworzone wiele wieków temu.
  • Kolekcja sztuki średniowiecznej ze zbiorów Muzeum Narodowego jest zaliczana do najcenniejszych w Europie. We Wrocławiu warto obejrzeć kamienne rzeźby, nagrobki i witraże.

Historia powstania Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Państwowe we Wrocławiu powołano w 1947 r. (od 1970 r. funkcjonuje jako Muzeum Narodowe). Jego siedzibą jest zaprojektowany w stylu neorenesansu gmach wybudowany w latach 80. dla Zarządu Prowincji Śląskiej. Autorem projektu budynku jest Karl Friedrich Endell. Przy wejściu do muzeum stoją brązowe posągi przedstawiające Michała Anioła i Albrechta Dürera autorstwa Augusta Hertla, natomiast po drugiej stronie gmachu od strony rzeki można zobaczyć grupę rzeźb stworzonych przez Magdalenę Abakanowicz – „Rycerze króla Artura”.

Wrocławskie Muzeum Narodowe należy do najważniejszych instytucji muzealnych w Polsce. W jego kolekcji jest ok. 200 tys. przedmiotów ze wszystkich dziedzin sztuki. Część zbiorów prezentowana była w placówkach niemieckiego Breslau oraz przedwojennego Lwowa. Do najważniejszych prac, które można obejrzeć w muzeum, należą m.in.: „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela młodszego oraz „Portret chłopca” Jeana Chardina. Ze współczesnych artystów, których dzieła pokazywane są we Wrocławiu, wymienić można m.in.: Tadeusza Makowskiego, Natalię Szapocznikow, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Hałasa, Mirosława Bałkę i Pawła Althamera.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – kontakt

 Adres:  pl. Powstańców Warszawy 5
 Data powstania:  1947 rok
 Dyrektor:   Prof. Piotr Oszczanowski
 Telefon:   +48 71 343 56 43
 E-mail:   

Galeria

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc