Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

To muzeum specjalizuje się w gromadzeniu, opracowywaniu i prezentowaniu obiektów związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami – od czasów najdawniejszych po współczesność.

Mieści się w najważniejszym budynku Wrocławia – Starym Ratuszu. Usytuowana w centrum miasta, imponująca swą okazałością i bogactwem budowla, jest niekwestionowaną wizytówką stolicy Dolnego Śląska i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie.

Już sam ratusz, z doskonale zachowanym wystrojem wnętrz, można uznać za główny eksponat Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Spośród jego wnętrz wyróżnia się Sala Wielka – jej późnogotycki rodowód  podkreślają imponujące sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale, zworniki i płaskorzeźby. Powierzchnia ponad 650 mkw. zalicza ją do największych tego typu sal w gotyckich ratuszach Europy. Obok Sali Wielkiej, w dawnej kaplicy, zwanej dziś Salą Książęcą, eksponowane są  wyroby ze srebra, wykonane w warsztatach wrocławskich mistrzów złotniczych w okresie od  XVI do XIX wieku. W Izbie Seniora Rady na tym samym piętrze podziwiać można zbiorowy portret rajców i ławników autorstwa Georg Scholza mł. z 1668 r. Na uwagę zasługują także sale na parterze oraz w północnej przybudówce ratusza. Szczególnie bogato zdobiona jest Sala Rady i nieco skromniejsza Kancelaria Rady. W najstarszej części – w Sali Mieszczańskiej podziwiać można Galerię Sławnych Wrocławian.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej jest także organizatorem wielu wystaw czasowych, w tym artystów o międzynarodowej sławie, m.in.: Salvadora Dali, Joana Miró czy Andy'ego Warhola.

na podst. www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc