Panorama Racławicka

Monumentalne malowidło o długości 114 m i wysokości 15 m. Przedstawia bitwę pod Racławicami w kwietniu 1794 r. w której Polacy pokonali Rosjan. Powstało w setną rocznicę zwycięstwa.

Pomysłodawcą był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad płótnem m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera.

Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Wybudowana w parku Stryjeńskim rotunda, w której prezentowano Panoramę Racławicką, szybko stała się jedną z atrakcji Lwowa.

Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Specjalna, panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.

Po II wojnie światowej dzieło Styki trafiło do Wrocławia. Wiele lat przeleżało w magazynach, przede wszystkim ze względów politycznych – przedstawia przecież zwycięstwo Polaków nad Rosjanami, a Polska Ludowa znalazła się w orbicie wpływów Związku Radzieckiego.

Dopiero po 1980 r. rozpoczęto budowę rotundy, ponownie obraz można oglądać od 1985 r. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrycze. W 1987 r. Panoramą Racławicką zachwycił się premier Chin Zhao Ziyang. Po tej wizycie w Chinach powstało wiele monumentalnych malowideł w technice podpatrzonej od Styki.

Podczas zwiedzania widzowie mogą słuchać komentarza na temat historii obrazu i wydarzeń, które przedstawia, w 16 językach (w tym po koreańsku, japońsku, chorwacku oraz esperanto). Dla osób niewidomych dostępny jest opis w formie audiodeskrypcji.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc