Park Południowy

Data utworzenia: 2022-05-23

Park Południowy to dzisiaj ulubionych ulubionych miejsc relaksu mieszkańców Krzyków, którzy chętnie korzystają z tras spacerowych.

Pomiędzy ulicą Powstańców Śląskich a ulicą Sudecką jest park południowy, czyli malowniczy park krajobrazowy, z dużym stawem i polanami do wypoczynku. Na przestronnych polanach są place zabaw ze specjalnym torem przeszkód dla dzieci i miejsce dostosowane do gry w bule i badmintona.

Historia parku Południowego 

Historia parku Południowego sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1877 roku zamożny kupiec i filantrop Julius Schöttlander  podarował miastu 25 hektarów ziemi. W zamian władze miasta miały przyłączyć teren dzisiejszego Borka do miejskiej sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i gazowej. Efektem tej transakcji jest piękny, malowniczy park krajobrazowy, uwielbiany przez wrocławian, a zwłaszcza przez mieszkańców Krzyków.

Park Południowy to miejsce atrakcyjne także dla botaników, wokół stawu rosną m.in. platany, tulipanowce amerykańskie i cypryśniki. 

Do 1945 roku w parku Południowym działała elegancka restauracja, jednak nie została odbudowana. Dzisiaj znajduje się tu kameralny lokal Agawa, gdzie można zjeść i odpocząć. Parkową panoramę najlepiej oglądać z tarasu nad stawem lub altany na wzgórku.

Zabytkowa altana Bendera w parku Południowym 

Od strony ulicy A. Waligórskiego, na tzw. Wzgórzu Georga Bendera znajduje się altana Bendera, która jest dobrym punktem widokowym, pozwalającym podziwiać panoramę terenu.  W 2018 roku altana spłonęła, jednak została odbudowana i w 2022 roku ponownie została oddana do użytku. Jej współczesna wersja, podobnie jak oryginalna, powstała z drewna modrzewiowego. Podobnie, jak wcześniej, altana stanowi znakomite miejsce do odpoczynku wśród parkowej zieleni. 

Pomnik Fryderyka Chopina w parku Południowym 

W 2004 r. w parku Południowym odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina, który – według miejskich podań, ma twarz znanego wrocławskiego dziennikarza i krytyka muzycznego hrabiego Wojciecha Dzieduszyckiego. Wykonana z brązu figura zamyślonego kompozytora ma przypominać o związkach kompozytora z Wrocławiem. Siedząca postać ma ponad 3 metry i wysokość (z podstawą) 4,5 metrów. Teren wokół pomnika jest jest otoczony wypielęgnowanymi klombami, przez co jest to idealne miejsce na sesje zdjęciowe. 

Taras widokowy Landsberga w parku Południowym 

Nad parkowym stawem znajduje się taras widokowy imienia Ludwiga Landsberga - byłego radcy miejskiego i współzałożyciela parku. Po obu stronach konstrukcji tarasu umieszczono schody prowadzące do wody. To dzięki nim w przeszłości można było np. wejść na łódkę i popływać po stawie. Obecnie po zbiorniku pływają jedynie ptaki wodne, będące także dużą atrakcją tego miejsca. 

Urokliwe mostki w parku Południowym 

W parku południowym znajdują się dwa mostki, które warto zobaczyć. Pierwszy, żelazny z ozdobną balustradą znajduje się na końcu stawu, bliżej wejścia od ulicy Powstańców Śląskich. Drugi,, murowany mostek znajduje się we wschodniej części parku, od strony ulicy Sudeckiej. 

Place zabaw i miejsca rekreacji w parku Południowym 

W parku Południowym we Wrocławiu znajdują się także dwa place zabaw, dostosowane zarówno do młodszych jak i starszych dzieci. Dorośli mogą skorzystać z przestronnej polany i miejsca przystosowanego do gry w bule. W parku Południowym znajdują się również piękne alejki, które stanowią wręcz idealne miejsce na spacer czy do biegania. 

Galeria

Więcej miejsc