Pergola we Wrocławiu

Data utworzenia: 2022-07-21

Pergola przy Hali Stulecia we Wrocławiu powstała w 1913 roku. To popularne miejsce spacerów czy koncertów. W jej centrum znajduje się fontanna multimedialna.

Pergola składa się z 750 kolumn pokrytych winoroślami. Otaczają one fontannę multimedialną. Turyści, jak i wrocławianie chętnie korzystają z uroków tej atrakcji i urządzają tu sesje fotograficzne.

Pergola we Wrocławiu – jak dojechać i gdzie zaparkować?

 

Pergola znajduje się w pobliżu Hali Stulecia. Można do niej dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia); 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja),
  • autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia).

Z dworca PKP Wrocław Główny również łatwo dojechać komunikacją miejską na Pergolę, wystarczy:

  • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia),
  • lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i wsiąść do tramwaju 2, a potem wysiąść na przystanku Hala Stulecia lub Zoo.

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie. Płatność następuje zbliżeniowo. Bilet jest kodowany na karcie płatniczej – kasownik nie drukuje go w wersji papierowej.

Zmotoryzowani zaparkują na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając na niego od ul. Kopernika. Parking ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu na Pergolę można dojść w kilka minut.

Więcej szczegółów na stronie: www.parkinghalastulecia.pl

W pobliżu Pergoli są także parkingi przy:

  • ul. Mickiewicza 35,
  • ul. Parkowej/Dicksteina
  • ul. Wróblewskiego 9 (płatny),

Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla, ul. Pasteura.

Co warto zobaczyć, odwiedzając wrocławską Pergolę?

Największą atrakcją Pergoli jest Hala Stulecia, czyli hala widowiskowo-sportowa zaprojektowana przez Maxa Berga. Jest ona jedynym obiektem w stolicy Dolnego Śląska na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zajrzeć także do Pawilonu Czterech Kopuł – to oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest sztuka współczesna. Punktem obowiązkowym podczas wizyty we Wrocławiu jest także ZOO Wrocław, największy ogród zoologiczny w Polsce.

Pergola znajduje się na skraju parku Szczytnickiego, najstarszego parku we Wrocławiu. W parku Szczytnickim można obejrzeć zabytkowy drewniany kościółek z przełomu XVI i XVII wieku, który sprowadzono do Wrocławia przy okazji Wystawy Stulecia. W tym samym czasie, co Pergola powstał również Ogród Japoński, który z nią sąsiaduje. To oryginalna azjatycka enklawa, z elementami architektury i roślinnością typową dla tradycyjnych orientalnych ogrodów. Tłumy widzów ściągają na Pergolę pokazy fontanny multimedialnej, która zaskakuje kolorami i nietuzinkową muzyką.

Historia Pergoli we Wrocławiu

Wrocławska Pergola powstała jako element Wystawy Stulecia w 1913 roku według projektu architekta Hansa Poelziga. Ma kształt połowy elipsy, która otacza sztuczny staw przy Hali Stulecia. Konstrukcję o długości 640 metrów tworzy 750 kolumn. Na całej długości przykryte są one kratownicą, po której wspinają się winorośle.  

Pergola we Wrocławiu – kontakt

 Adres:  ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław
 Www:  https://halastulecia.pl/zwiedzanie/pergola/
 E-mail:  
 Telefon:  +48 713 47 51 50
 Spółka:   Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o.
 Prezes:  Jakub Grudniewski

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc