Dom Handlowy „Renoma”

Powstał pod koniec lat 20. XX wieku i miał jak na owe czasy olbrzymią powierzchnię handlową. Dom towarowy Wertheim przy obecnej ulicy Świdnickiej zbudowano według projektu Hermanna Dernburga. Otwarty został 2 kwietnia 1930 r.

Ten monumentalny gmach, wzniesiony na planie zbliżonym do trapezu, reprezentował nowoczesną architekturę i był w tym czasie największym obiektem handlowym w Breslau, o całkowitej powierzchni wynoszącej 35 000 mkw. i kubaturze równej 160 000 m sześc. Od momentu otwarcia Wertheim wzbudzał podziw nie tylko mieszkańców i przyjezdnych, ale i ówczesnego środowiska budowlanego. Dom towarowy prosperował znakomicie, jednak już w niedługim czasie przyszło mu zmagać się z kryzysem gospodarczym oraz konsekwencjami dochodzenia nazistów do władzy.

W 1945 r. budynek zbombardowano. Otwarto go ponownie dopiero po trzech latach jako największy w Polsce Powszechny Dom Towarowy. Nazwę Renoma wyłoniono w konkursie przeprowadzonym wśród czytelników „Słowa Polskiego”. W 1977 r. budynek wpisano do rejestru zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu. Pod koniec lat 90. minionego wieku obiekt został sprywatyzowany. W latach 2005-2009 została przeprowadzona rewitalizacja i rozbudowa budynku o nowe skrzydło, w miejscu pierwotnie przewidzianym przez Hermanna Dernburga. Projekt ukończono w kwietniu 2009 r., a ponowne uroczyste otwarcie odbyło się 25 kwietnia. W rozbudowanej Renomie mieści się obecnie ponad 120 sklepów i punktów usługowych, a także część restauracyjna. 

 

Galeria

Więcej miejsc