Teatr Polski – Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

Teatr Polski we Wrocławiu to najstarszy wrocławski teatr dramatyczny, największy na Dolnym Śląsku i drugi co do wielkości w Polsce. Sześciokrotnie zmieniał nazwę. Obecna używana jest od 1965 roku.

W 1945 roku przybyła do Wrocławia pionierska ekipa z Bolesławem Drobnerem z doświadczony pracownikiem technicznym Adam Kabaja, którego zadaniem było zabezpieczenie dobytku wrocławskich teatrów.

Kabaja zajął się jedynym niezniszczonym przez wojnę budynkiem teatralnym – dawnym Teatrem Miejskim, czyli Operą. To właśnie to miejsce, nazywane po wojnie Teatrem Wielkim, było pierwszą sceną Teatru Polskiego. Na własną teatr musiał czekać pięć lat.

Na oficjalną, uroczystą inaugurację sezonu 1945/1946 wrocławianie musieli poczekać do 6 stycznia 1946 roku, kiedy to odbyła się premiera „Ślubów panieńskich” A. Fredry w reżyserii dyrektora Teofila Trzcińskiego. Tę datę umownie przyjmuje się za początek działalności Teatru Polskiego. 

Teatr Polski we Wrocławiu obecnie składa się z 3 scen: Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego (klasyka w nowoczesnych wystawieniach), Sceny na Świebodzkim (eksperymenty teatralne) i Sceny Kameralnej (spektakle komediowe i muzyczne). Obecnie dyrektorem jest Cezary Morawski.

W roku 2016 teatr będzie obchodził jubileusz siedemdziesięciolecia działalności.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc