Wiosna we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2017-04-12

We Wrocławiu wiosna pojawia się najwcześniej – to zaleta najcieplejszego miasta w Polsce. Warto wyjść z domu i poszukać jej oznak nad Odrą, w parkach i w miejskich ogrodach.

Ledwo temperatura skoczyła do kilkunastu stopni Celsjusza bulwar Dunikowskiego zapełnił się miłośnikami spacerów, rodzinami z dziećmi, młodymi ludźmi, którzy wnętrza klubów zamienili na amfiteatralne schody nad wodą. W rok po zakończonym remoncie promenady już widać, że miejsce jest lubiane i chętnie odwiedzane, a schody naprzeciwko bulwaru Włostowica to doskonałe miejsce, aby usiąść i podziwiać leniwą Odrę i panoramę Ostrowa Tumskiego.

Chętnie odwiedzany jest bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. Z promenady na tyłach Urzędu Wojewódzkiego rozciąga się nienudny widok na Most Grunwaldzki i Bibliotekę Uniwersytecką oraz lśniący blaskiem nowej elewacji wrocławski Manhattan.

Przejdź się po parku

Największy miejski park we Wrocławiu przyciąga z najdalszych okolic miłośników spacerów, naturalnej przyrody i wiewiórek.

Stuhektarowy teren ponad stuletniego parku przecina ulica Mickiewicza. Przy Hali Stulecia częściej spotykają się rodziny z dziećmi, bo tu jest więcej do oglądania: drewniany kościół, Hala Stulecia, Pergola, Iglica, Ogród Japoński (otwarty dopiero od 1 kwietnia). W części północnej, bliżej ul. Różyckiego, jest więcej psiarzy, rodzin z dziećmi w wózkach. Zaletą są przestrzenie, place zabaw dla dzieci, długie aleje, niewielka liczba rowerzystów. I tu znajdą się interesujące miejsca, przede wszystkim dla miłośników przeszłości Wrocławia. Przy ul. Kopernika do obejrzenia (choćby z daleka) jest willa Maxa Berga, twórcy projektu Hali Stulecia. W centrum parku znajduje się ponad stuletnia kolumna pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II. Utrudzeni intensywnym spacerem odpoczną w pobliskiej pizzerni NelParco, w której, gdy tylko wyjrzy słońce, wyciągnąć się można na leżaku.

W miejskich parkach przybywa atrakcji dla najmłodszych. W Szczytnickim jest kilka placów zabaw. W Parku Zachodnim jest bulderownia przystosowana do zabaw dla najmłodszych, w południowym Wrocławiu popularnym miejscem spacerów jest tor wyścigów na Partynicach. Chętnie odwiedzany jest Park Południowy na Krzykach.

Zobacz miejskie ogrody

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego otwarty jest do końca października, również w Wielkanoc. To miejsce z dwustuletnią historią i rzeszą wiernych bywalców. Wiele osób najbardziej lubi tam spacerować lub posiedzieć wiosną, kiedy rośliny dopiero budzą się do życia. Zajrzeć można także do Ogrodu Japońskiego. To magiczne miejsce, orientalna arkadia w europejskim lesie. Warto zajrzeć tu, aby w spokoju kontemplować przyrodę.
Za to czynny jest Ogród Staromiejski. Przylegający do Promenady Śródmiejskiej jest doskonałym miejscem schronienia przed wielkomiejskim zgiełkiem.

Poznaj wrocławskie wirydarze

Podczas przechadzki po wrocławskiej Starówce warto poznać miejskie dziedzińce i wirydarze. Zawsze wrażenie robi wirydarz Ossolineum, znajduje się w centrum miasta, ale dla wielu jest odkryciem. Mniej widowiskowy, mimo to wart obejrzenia jest wirydarz w budynku przy pl. Nankiera zajmowanym przez Wydział Filologiczny. Nieodparty urok ma wewnętrzny ogród w poklasztornym budynku Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej.

Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki