-
Olga Tokarczuk: noblistka z Wrocławia
Olga Tokarczuk jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. To pierwsza noblistka związana z Wrocławiem w powojennej historii miasta.
-
Zabytki Wrocławia
Wrocław, stolica Dolnego Śląska, czwarte co do wielkości miasto w Polsce jest nie tylko prężnym ośrodkiem gospodarczym, ale także jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, którego oferta kulturalna może konkurować z innymi metropoliami Europy.
-
Tajemnice herbu Wrocławia
Dwóch świętych Janów, orzeł, lew i litera „W”. Można go zobaczyć w wielu miejscach, oczywiście w ratuszu, na włazach studzienek kanalizacyjnych czy słupach latarni. Co oznaczają jego elementy, skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?
-
Hejnalista Tadeusz Nestorowicz
Hejnał grany jest we Wrocławiu od 413 lat. Na górze, na wieży ratusza wygrawerowane są inicjały kolejnych hejnalistów. Pierwsza data to rok 1601, kolejne dodawane były średnio co 20-30 lat. Tadeusz Nestorowicz gra go od czasów Gierka.
-
Hejnał
Hejnał wybrano w drodze konkursu, ogłoszonym na początku lat 50. Oparty jest na starej ludowej pieśni wojackiej „We Wrocławiu na Rynecku”. Jego autor jest nieznany, a można go usłyszeć w każdą niedzielę, w południe.
-
Miasta partnerskie
Miasta partnerskie to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu przede wszystkim wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Wrocław współpracuje z kilkunastoma miastami na świecie.
-
Kalendarium
W tysięcznym roku Wrocław staje się siedzibą biskupstwa. Ukazanie się bulli papieskiej – najstarszej, zachowanej, pisemnej wzmianki o Wrocławiu. W 2009 r. funkcję prezydenta Wrocławia obejmuje, wybrany po raz pierwszy po wojnie w wyborach bezpośrednich, Rafał Dutkiewicz.
-
Herb, logo, barwy
O herbie zdecydowała nowa Rada Miejska w czerwcu 1990 r. Pierwotnie św. Jan Chrzciciel patrzył prosto (twarz była en face). W 1995 r. to godło zmieniono i mamy teraz profil twarzy świętego.
-
Historia Wrocławia
Historia Wrocławia wiąże się z osadą, która rozwinęła się w dogodnym do przeprawy miejscu na Odrze. Leży na skrzyżowaniu ważnych i starych szlaków komunikacyjnych biegnących z południa Europy na północ, ku Morzu Bałtyckiemu oraz z zachodu na wschód, w rejon Morza Czarnego.