MovieGate – Galeria Sztuki Filmowej we Wrocławiu

Data utworzenia: 2018-03-01

MovieGate to muzeum z oryginalnymi rekwizytami prosto z Hollywood. Odkryj świat filmu, nauki i historii w 60 pomieszczeniach schronu z II wojny światowej.

MovieGate we Wrocławiu to jedyne w Europie muzeum, w którym znajdują się kostiumy, rekwizyty i elementy scenografii ze znanych produkcji filmowych. Można tu także zażyć odrobiny wiedzy chemicznej i fizycznej, a także zmierzyć się z tym, co nieznane oraz abstrakcyjne. Muzeum znajduje się w pomieszczeniach dawnego niemieckiego schronu, 6 metrów pod ziemią.

Pomysłodawcami projektu są Maciej Wyszkowski i Jarosław Bona, którzy uchodzą za fascynatów sztuki filmowej i historii. MovieGate Wrocław powstało z zamiłowania do kinematografii oraz iluzji. To wyjątkowa rozrywka i niezapomniane doświadczenie spektakularnych zjawisk. Historyczne podziemia można także zwiedzić w Jeleniej Górze oraz Kamiennej Górze.

Galeria Sztuki Filmowej MovieGate – bilety

Bilety do MovieGate można zakupić w kasie biletowej przed wejściem na teren muzeum. Pokazy naukowe odbywają się dla grup z co najmniej 10 uczestnikami. Wycieczkę należy zgłosić pod numerem telefonu 662 911 003 lub przez e-mail: . Godziny pokazów mogą być również umawiane indywidualnie.

Cennik

Zniżki można także uzyskać z kartą Nasz Wrocław.

MovieGate Wrocław – godziny otwarcia

Muzeum MovieGate otwarte jest przez cały tydzień.

Muzeum MovieGate godziny otwarcia:
poniedziałek - czwartek 10:00 - 18:00
piątek - niedziela 10:00 - 20:00

Pokazy Szalonego Naukowca odbywają się codziennie o godzinie: 12.00, 14.00 i 16.00.

Dojazd i parking w pobliżu MovieGate we Wrocławiu

Wejście do MovieGate znajduje się w podziemiach placu Solnego 10a na wrocławskim Rynku. Schody prowadzące do muzeum mieszczą się naprzeciw plenerowych kwiaciarni. Jeżeli chodzi o komunikację miejską, najłatwiej będzie dostać się tu tramwajem lub autobusem na przystanki Rynek, Świdnicka lub Zamkowa. W okolice Rynku wrocławskiego dojeżdżają:

  • tramwaje linii 3, 7, 11, 14, 33,
  • autobusy linii 103, 106, 142, 914, D, K.

Do muzeum można dojść w kilka minut piechotą m.in. z przystanków: Oławska, Wita Stwosza, Galeria Dominikańska, Plac Nowy Targ, Hala Targowa, Narodowe Forum Muzyki czy Opera.

Gdzie można zaparkować, aby dostać się do MovieGate?

Aby dostać się samochodem do MovieGate, można bezpłatnie zaparkować pomiędzy uliczkami wrocławskiego Rynku. Niestety, trudno znaleźć tu wolne miejsca w godzinach zwiedzania muzeum. Najbliżej MovieGate znajduje się płatny parking przy placu Solnym 6-11. Stąd jest tylko kilka kroków do Galerii Sztuki Filmowej. Samochód można także zaparkować np. na:

  • parkingu ogólnodostępnym przy ul. Kazimierza Wielkiego 3, 7 lub 46,
  • podziemnym parkingu Rzeźnicza 5 Garage przy ul. Rzeźniczej 5,
  • parkingu przy ul. Karola Szajnochy 7-13 obok Zaułku Solnego,
  • parkingu podziemnym przy ul. Heleny Modrzejewskiej 2,
  • parkingu podziemnym przy Narodowym Forum Muzyki na pl. Wolności 1,
  • parkingu podziemnym przy placu Nowy Targ.

MovieGate Wrocław – atrakcje

MovieGate we Wrocławiu dzieli się na trzy najważniejsze atrakcje:

  • kolekcję filmową,
  • laboratorium iluzji,
  • pokazy szalonego naukowca.

W muzeum sztuki filmowej we Wrocławiu można znaleźć takie przedmioty, jak broń, kostiumy, rekwizyty czy elementy pojazdów. To świetny pomysł na zwiedzanie dla fanów Harry'ego Pottera, którzy mogą stanąć oko w oko z pająkiem Aragogiem, czy fanów uniwersów superbohaterów m.in. z produkcji Marvel Studio. Wrażenie robi tutaj szczególnie oryginalna tarcza Kapitana Ameryki z 1990 roku. 

Warto zobaczyć także maskę oryginalnego samochodu należącego do Jamesa Bonda w filmie „Jutro nie umiera nigdy”, noszoną przez aktorkę Evę Green suknię z bondowskiego „Casino Royal”, fragment oryginalnego modelu statku „Gwiazda śmierci” z „Gwiezdnych wojen” czy ubiór rzymskiego legionisty, w którym Russell Crowe zagrał w „Gladiatorze”.

Fanom filmów grozy z pewnością przypadną do gustu kasety oraz magnetofon Jigsawa z filmu „Piła”, popiersie Hellboya czy postać Ksenomorfa z „Obcego”.

Fani Brada Pitta obejrzą jego mundur z „Bękartów wojny” Quentina Tarantino, a wielbiciele Keanu Reevesa przekonają się, jak uszyta została sutanna wybrańca z „Matriksa” braci Wachowskich. Niektóre z eksponatów można zakupić. Np. suknia Vesper Lynd kosztuje 230 tys. zł, a za story boardy z „Łowcy Androidów” należy zapłacić niewiele ponad 1000 zł. 

Stroje z polskich filmów wypożyczone zostały z bogatych zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. To choćby strój Ulricha von Jungingena z „Krzyżaków” Aleksandra Forda czy dżinsowa kamizelka marki Levis należąca do Pana Kleksa (nie uszyta, ale kupiona dla potrzeb filmu).

Kolekcja muzeum MovieGate wzbogacana jest na bieżąco o nowe elementy ze znanych produkcji. 

Laboratorium Iluzji w MovieGate, czyli atrakcja dla dzieci i dorosłych

Oprócz kolekcji filmowej w MovieGate można także zagłębić się w magiczny świat iluzji. Zajrzysz tu do studni bez dna, przejrzysz się sobie w krzywym zwierciadle, a także zaobserwujesz działanie Cewki Tesli tworzącej pioruny. Ponadto dowiesz się sporo o ciekłym azocie i będziesz mógł zrobić sobie zdjęcie przy podświetlanych, barwnych obiektach.

Szlak historyczny i szlak naukowy w MovieGate

MovieGate można zwiedzić szlakiem filmowym, jak i historycznym oraz naukowym. Jeden z korytarzy bunkru wystylizowany jest na niemiecki schron. Manekiny ubrane są w mundury, a cywile w codzienne ubrania. Można tu także zobaczyć zachowane z czasów wojny fluorescencyjne napisy na ścianach, wojenne wyposażenie, stroje, a także oryginalne bronie. To tutaj znajdziesz również jedyny ocalały w Europie egzemplarz kombinezonu chemicznego. Przy kasie można natknąć się na jedną z większych atrakcji schronu – oryginalny rysunek kobiety imieniem Hilde na suficie, wykonany prawdopodobnie przez jej ukochanego będącego żołnierzem.

W Laboratorium Szalonego Naukowca, które jest świetną atrakcją dla dzieci, odbywają się pokazy zjawisk chemiczno-fizycznych, które trwają kilkadziesiąt minut. Zwiedzający mogą tu zobaczyć lub odkryć:

  • działanie ciekłego azotu (czy naprawdę jest taki niebezpieczny?),
  • działanie temperatury (czym właściwie jest?),
  • dym, kolorowe płyny, wybuchy, chmury czy suchy deszcz.

Pokazy dostosowane są do wieku widzów. Można tu także zorganizować urodziny, gdzie uczestnicy zjedzą tort w towarzystwie fiolek wypełnionych tajemniczymi płynami. To świetny pomysł na zabawę, ale i zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie.

MovieGate Wrocław – wideo

Galeria Sztuki Filmowej MovieGate – kontakt

Nazwa spółki: MovieGate
Adres: Podziemia placu Solnego 10a, 50-061 Wrocław
Telefon: 662 911 003
e-mail:
Manager: Agnieszka Grzybowska

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc