Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa - Hala Stulecia

2019-01-02

Panorama to skonstruowana z zegarmistrzowską precyzją makieta XVIII-wiecznego Lwowa.

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa to niezwykły model architektoniczny, dzieło życia architekta inż. Janusza Witwickiego.

Panorama to skonstruowana z zegarmistrzowską precyzją makieta XVIII-wiecznego Lwowa, prezentowana na nowoczesnej wystawie z ekranami  dotykowymi, wirtualną rekonstrukcją Lwowa, hologramem i projekcją multimedialną.

XVIII-wieczne miasto wybudowane z 300 miniaturowych budynków – kamieniczek, kościołów, bram, murów obronnych. Panoramę zaczął tworzyć w 1928 roku zespół pod kierunkiem architekta Janusza Witwickiego.

Wybudowana jest na sześciu płytach, z których każda mierzy 2 na 1,2 metra. Lwów przedstawiony jest w skali 1:200. Budynki zrobione są z kartonu, brystolu i sklejki, pokryte blachą miedzianą i ołowianą. Twórcy używali też drutu, a nawet celuloidu. Wszystkie wykonane są z niezwykłą precyzją, z zachowaniem detali architektonicznych. Każdy komin, każde okienko jest dokładnie odtworzone. Twórcy makiety specjalnie postarzali budynki, umieszczając na nich zacieki, ubytki tynku, by oddać prawdziwy charakter miasta.

Mieszkańcy Lwowa nie mieli nigdy okazji zobaczyć panoramy swojego miasta. W dodatku po II wojnie światowej sowieckie władze nie chciały pozwolić na wywóz ze Lwowa dzieła Witwickiego.

Architekt w końcu uzyskał zgodę, ale nie zdążył wyjechać do Polski. Został zamordowany w 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego dzieło przywiozła żona. Miniaturowy Lwów najpierw trafił do Warszawy, a na koniec do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tam w latach 90. ubiegłego wieku został po raz pierwszy pokazany publiczności. W 2006 roku rodzina Janusza Witwickiego zdecydowała się ofiarować panoramę Ossolineum.

Zwiedzanie warto połączyć ze zwiedzaniem Centrum Poznawczego Hali Stulecia (możliwość zakupu biletu łączonego), a także ze spacerem wokół Pergoli, pokazem fontanny multimedialnej, wizytą w Ogrodzie Japońskim, Parku Szczytnickim i ZOO.

W związku z pracami konserwatorskimi przy makiecie Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa wystawa jest nieczynna do odwołania.

Galeria

Więcej miejsc