American Film Festival

USA to jedna z największych kinematografii świata. Z powodów rynkowych na ekrany kin dociera przede wszystkim kino komercyjne, a nie sztuka filmowa.

 Misją American Film Festival, od początku jego istnienia, jest pokazywanie innego oblicza kina amerykańskiego niż to, jakie oglądamy na co dzień w kinach sieciowych.

AFF jest wydarzeniem wyjątkowym w skali światowej i drugim tego rodzaju w Europie. American Film Festival jest jedynym festiwalem w Polsce – i w Europe środkowej i wschodniej – prezentującym wyłącznie kino amerykańskie w całej jego różnorodności: od artystycznego undergroundu do ambitnych produkcji Hollywoodzkich (włączając artystyczne przykłady filmów gwiazdorskich, a odrzucając masowe, seryjne produkcje o suberbohaterach).

Festiwal przełamuje stereotyp kina amerykańskiego jako lekkiej rozrywki.

Współczesne kino amerykańskie wyznacza nowe ścieżki rozwoju sztuki filmowej, szuka nowego języka filmowego, jest często odważne, ryzykowne i niekonwencjonalne i takie kino znajdziecie Państwo na AFF.

AFF prezentuje najciekawsze dzieła amerykańskie z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, Toronto i najważniejszych festiwali w USA: Sundance, SXSW, Tribeca.

Klasyka kina amerykańskiego to podwaliny światowej sztuki filmowej - dlatego ważnym elementem programu AFF są retrospektywy. AFF odkrywa na nowo twórców zapomnianych, którzy ukształtowali język filmu, odegrali ważną rolę w historii filmu. Festiwal przypomina też na dużym ekranie 'evergreeny' i klasykę kina, w tym przypominając typowe dla USA gatunki (western, musical), prezentując dzieła w najlepszej dostępnej formie - tam gdzie to możliwe – w odrestaurowanych, cyfrowych kopiach, zapewniając publiczności najwyższej jakości doznania stricte kinowe.

W ramach American Film Festival od 7 lat odbywa się także szczególne wydarzenie branżowe: Polsko-Amerykańskie Forum Producentów US in Progress. Partnerem US in Progress jest festiwal Champs-Elysees w Paryżu. US in Progress ma za zadanie budowanie więzi profesjonalnych między filmowcami ze Stanów Zjednoczonych i Europy i stworzenie warunków do koprodukcji.

Galeria

Więcej miejsc