Wigilijne spotkanie

Wigilia to najważniejsze wydarzenie w okresie Bożego Narodzenia. Okazja na spotkanie z bliskimi i przyjaciółmi

Przygotowania do Bożego Narodzenia ruszają już w listopadzie - w ostatnią niedzielę rozpoczyna się Adwent. To kilkutygodniowy okres duchowego przygotowania do świąt. Codziennie odbywają się roraty, czyli nabożeństwa adwentowe. Często jeszcze przed świtem można spotkać zmierzających do kościołów wiernych z lampionami w dłoniach.

Przygotowania mają także inny wymiar - to okres intensywnych zakupów prezentów dla bliskich i przyjaciół.
W Polsce w grudniu prezenty wręcza się nawet dwa razy - najpierw 6 grudnia w Mikołajki (to przede wszystkim okazja na sprawienie radości najmłodszym), potem podarki chowane są pod choinką w Wigilię. Dzieci powinny wiedzieć, że wszystkie pochodzą od Św. Mikołaja.

Najważniejszym momentem Bożego Narodzenia jest wieczerza wigilijna. W polskiej tradycji to jedno z najważniejszych spotkań rodzinnych w ciągu roku. Zwaśnieni powinni sobie wybaczyć, do stołu nie powinno się siadać w gniewie. Wigilia rozpoczyna się od łamania się opłatkiem i wzajemnymi życzeniami. Zgodnie ze zwyczajem na stole zostawia się jedno miejsce dla przybysza, nieznajomego, bowiem w ten dzień nikt potrzebujący nie może zostać odesłany bez pomocy.

Na stole powinno się znaleźć co najmniej dwanaście postnych dań, w tym obowiązkowo karp, czerwony barszcz z uszkami, kutia, kluski z makiem, krokiety z kapustą, pierogi oraz piernik. W wielu domach podczas Wigilii słucha się lub śpiewa kolędy i pastorałki. Po wierzy katolicy udają się do kościołów na uroczyste msze - Pasterki.
Dwa dni Bożego Narodzenia to okazja do spotkań z rodziną i wzajemnych odwiedzin z przyjaciółmi i bliskimi.

Tomasz Wysocki