Zdjęcie wydarzenia 100. rocznica urodzin Czesława Słani

100. rocznica urodzin Czesława Słani

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty.

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce.

Czesław Słania (1921-2005) – artysta grafik, projektant, rytownik, sztycharz reprodukcyjny pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie – tu rozpoczął pracę i swą rytowniczą przygodę, która doprowadziła go do panteonu światowej sławy rytowników. Do wyjazdu z Polski w 1956 roku wykonał dwadzieścia trzy ryty znaczków pocztowych, pod koniec życia jeszcze piętnaście już dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Polczty Polskiej.

Po opuszczeniu kraju pracował dla kilkudziesięciu państw w tym: Szwecji, Danii, Monako, Wysp Owczych, Australii. Był królewskim rytownikiem Szwecji. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja „słanianów", na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę. 22 października o godzinie 11, zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej twórczości artysty.

Będziemy mieli zaszczyt gościć Pana Zygmunta K. Jagodzińskiego, który wygłosi prelekcję pt. "Czesław Słania - geniusz rytu, heroiczny sztycharz, artysta kompletny".

Szczegóły wydarzenia:
muzeum.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia