Zdjęcie wydarzenia 5-lecie wydawnictwa L.A.S. Listening and Sounding

5-lecie wydawnictwa L.A.S. Listening and Sounding

W kwietniu w CK Agora odbędzie się przedpremierowy koncert artystów, których połączył wspólny mianownik - platforma artystyczno-wydawniczo-koncertowa L.A.S.

Piotr Damasiewicz & Janek Pawlak oraz SKAWA – Piotr Damasiewicz, Liba Villavecchia, Grzegorz Lesiak, Alex Reviriego, Vasco Trilla

W kwietniu w CK Agora odbędzie się wyjątkowy, przedpremierowy koncert artystów, których połączył jeden wspólny mianownik jakim jest platforma artystyczno-wydawniczo-koncertowa L.A.S. listening and sounding. W 2023 roku mija 5 lat od pierwszych zrealizowanych inicjatyw koncertowych i pierwszego nagrania płyty pod szyldem L.A.S. listening and sounding, Stream of Moody, stała się prototypem katalogowej jedynki Viennes Connections, która odpowiadała założeniom ideowym i wydawniczym Piotra Damasiewicza. Tego dnia zostanie zaprezentowany materiał nowego projektu SKAWA, którego premiera będzie miała miejsce 22go kwietnia w Warszawie.

L.A.S. Listening and Sounding – inicjatywa koncertowo-wydawnicza utworzona przez Piotra Damasiewicza, której celem oprócz samego wydawania muzyki jest propagowanie sztuki i muzyki poprzez wspólne jej doświadczanie na linii słuchacz-muzyk, artysta-widz. Energia powstała podczas koncertów i nagrań live pozwala stworzyć wyjątkowe wydawnictwa. L.A.S. jest platformą artystyczną i społecznościową koncentrującą się na współtworzeniu i współistnieniu niewymuszonych relacji międzyludzkich. To realizacja wzajemnej potrzeby dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, przebywania w harmonii i naturze, wzajemnego poszanowania przestrzeni, budowania relacji ze światem, spojrzenie z dystansem na to co wokół się dzieje, koncentracja na własnych potrzebach, słuchanie siebie i innych, odmienne postrzeganie świata, zgoda z naturą i samym sobą, kierowanie się intuicją.

SKAWA – zespół Damasiewicz, Lesiak, Villavecchia, Revieriego, Trilla, z materiałem SKAWA jest wynikiem współpracy i przyjaźni pięciu wyjątkowych artystów. Drogi tych muzyków przenikają się od wielu lat. Każdego z nich cechuje unikalne brzmienie oraz świadomość tworzenia własnego języka, będącego pomostem łączącym artystyczną wrażliwość, filozofię, mistykę i rzeczywistość. Każdy z nich przeciera własny szlak, często w trudnym i dziewiczym terenie. Ciągłe przekraczanie siebie to esencja ich kreatywności oraz prawdziwa sztuka życia.

Inicjatorem projektu jest gitarzysta Grzegorz Lesiak, który razem z katalońskim perkusistą Vasco Trilla i basistą Alexem Reviriego powołał do życia zespół muzyki przygodowej pod nazwą „Essence”. Nieprzypadkowe jest połączenie tego składu z działalnością i filozofią multiinstrumentalisty Piotra Damasiewicza, dzięki któremu ich sztuka nabrała głębszego, duchowego wymiaru. To unikatowe porozumienie cechuje spójność, otwartość oraz niezwykle subtelna ekspresja. Lesiak, Trilla, Reviriego, Damasiewicz nagrali pod tym szyldem album On The Way, następnie postanowili zaprosić kolejnego muzyka Libe Villavecchia z którym to Trilla i Reviriego współtworzą już katalońskie trio. Tak powstał kwintet który dokonał nagrania w Beskidzie Małym w Suchej Beskidzkiej w charakterystycznej dla labela Damasiewicza lokalizacji czyli pod Mioduszyną na Śpiwlach. Materiał został zarejestrowany w październiku 2022r. Zawiera interperetacje 5 impresji napisanych przez Damasiewicza.

Piotr Damasiewicz– kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. Damasiewicz był reprezentantem Polski w czterech muzycznych platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes Europe Laboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki. Obecnie doktoryzuje się na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Jednymi z najważniejszych działań, na których się koncentruje, jak sam to określa, to podróże w głąb siebie i jednocześnie w głąb dźwięku.

Szczegóły wydarzenia:
ckagora.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia