Zdjęcie wydarzenia After Corelli

After Corelli

Organizatorzy zapraszają na kolejny koncert w ramach jubileuszowego, piętnastego już sezonu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Organizatorzy zapraszają na kolejny koncert w ramach jubileuszowego, piętnastego już sezonu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Bohaterem tego wydarzenia będzie sławny włoski twórca epoki baroku, Arcangelo Corelli. Jednak to nie jego dzieła pojawią się w programie, zabrzmią natomiast kompozycje twórców z nim związanych.

Pierwszym utworem, którego wysłuchamy, będzie pochodząca ze zbioru Armonico tributo II Sonata g-moll, dzieło autorstwa Georga Muffata. Ten francuski kompozytor i organista kształcił się w Paryżu, później zaś pracował m.in. w Pradze, Wiedniu i we Włoszech, gdzie poznał Corellego, którego utwory bardzo cenił. Jego sonata jest dziełem elegijnym i pełnym wyrazu.

Zabrzmi także muzyka Pietro Castrucciego, który kształcił się w Rzymie u Corellego, by później wyemigrować do Londynu, gdzie stał się jednym z najsławniejszych skrzypków swojej epoki. Przez prawie dwadzieścia lat pełnił też funkcję koncertmistrza orkiestry operowej Georga Friedericha Händla.

Jego dorobek kompozytorski nie jest liczny, a jednym z najbardziej znanych dzieł jest zbiór dwunastu concerti grossi op. 3. Pod batutą Jarosława Thiela zabrzmi drugi z tych koncertów, utrzymany w jasnej tonacji Es-dur. Również Giuseppe Valentini, prawdziwy człowiek renesansu, był uczniem Corellego, a w 1710 roku zajął jego posadę kierownika kapeli w rzymskim kościele San Luigi dei Francesi.

Oprócz pisaniem muzyki zajmował się on także grą na skrzypcach oraz poezją. Chociaż jego twórczość nie zyskała takiego rozgłosu, jak dzieła jego nauczyciela czy Antonia Vivaldiego, historycy muzyki i wykonawcy niezwykle cenią jego kompozycje instrumentalne. Wśród nich znajduje się wydany w Rzymie w 1710 roku zbiór concerti grossi zawierający Koncert a-moll, pełny żywej energii, o wyrazistej, mocno zaakcentowanej rytmice, który również znalazł się w programie wydarzenia. Jako ostatni zabrzmi utwór kolejnego z uczniów Corellego, Francesca Geminianiego.

Będzie to oparty na słynnej Sonacie op. 5 nr 12 Corellego dramatyczny i pełen niepokoju Concerto grosso d-moll op. 1 nr 12, H. 143 „La follia”.

 

Wykonawcy:

  • Wrocławska Orkiestra Barokowa
  • Jarosław Thiel – wiolonczela, prowadzenie

 

Program:

  • G. Muffat II Sonata g-moll ze zbioru Armonico tributo
  • P. Castrucci Concerto grosso Es-dur op. 3 nr 2     
  • G. Valentini Concerto a-moll op. 7 nr 11
  • F. Geminiani Concerto grosso d-moll op. 1 nr 12, H. 143 „La follia” wg Sonaty op. 5 nr 12 A. Corellego

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia