Akademia Miejska: „Jak działa wynajem krótkoterminowy?

W maju odbędzie się rozmowa o bardzo specyficznej formie najmu pokoi, mieszkań, domów – o wynajmie krótkoterminowym.

Zespół Barbary zaprasza na czwarte w tym semestrze spotkanie w ramach Akademii Miejskiej! Wynajem krótkoterminowy. Nieruchomości można budować, kupować, sprzedawać, ale też wynajmować. W maju odbędzie się rozmowa o bardzo specyficznej formie najmu pokoi, mieszkań, domów – o wynajmie krótkoterminowym.

Na skutek działalności portali takich jak Airbnb czy Booking przestrzenie współczesnych miast ulegają rozmaitym przemianom. Pierwotnie te rozwiązania miały wpisywać się w ideę ekonomii współdzielenia i umożliwiać „dorabianie” właścicielom nieruchomości poprzez udostępnienie lokalu pod swoją nieobecność. Zjawisko to rozrosło się jednak na tyle, że zaczęło bardzo poważnie wpływać na sytuację mieszkaniową – przyczynia się m.in. do wzrostu cen nieruchomości i wysokości czynszów. Poza tym, niejednokrotnie powoduje też spadek komfortu życia „stałych” mieszkańców miast, zwłaszcza tych najbardziej popularnych pod względem turystycznym. Jak z napływem krótkoterminowych mieszkańców radzą sobie władze miast?

Dlaczego tak szeroki rozrost tego zjawiska może być niebezpieczny dla mieszkańców? Gdzie można poszukiwać alternatywy dla wynajmu krótkoterminowego? I jak na to wszystko wpłynęła pandemia? Spotkanie w sieci O tym rozmawiać będziemy razem z Joanną Erbel i Łukaszem Szelągiem z Akcji Lokatorskiej podczas Akademii Miejskiej już 6 maja o godz. 18.00 – dołącz do spotkania w sieci.

Tym razem widzimy się tylko online – czekamy na Wasze pytania, które będzie można zadawać w komentarzach. Dostęp jest bezpłatny, a realizacja live dostępna będzie na a Facebooku Barbary i Strefy Kultury Wrocław.

Na osoby, które wezmą udział w co najmniej trzech spotkaniach Akademii Miejskiej czeka certyfikat!

O cyklu

Spotkania w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy o kondycji kultury w czasie zarazy, a także o tym, na jakich zasadach funkcjonuje panel obywatelski. Zadamy sobie pytanie skąd pochodzą nowi mieszkańcy Wrocławia i z jakich powodów tu przyjeżdżają? Na koniec semestru przyjrzymy się wynajmom krótkoterminowy. Na osoby, które wezmą udział w co najmniej 3 spotkaniach, czeka certyfikat. 

Szczegóły wydarzenia:
strefakultury.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia