Zdjęcie wydarzenia Koncert: Ariadna na Naxos

Koncert: Ariadna na Naxos

Program koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Giancarla Guerrero przedstawia się wręcz sensacyjnie.

Program koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Giancarla Guerrero przedstawia się wręcz sensacyjnie.

W pierwszej części zabrzmi błyskotliwa suita z opery Ariadna na Naxos, której autorem był niekwestionowany mistrz orkiestracji – Richard Strauss, w drugiej zaś poznamy interpretację jednego z koncertów Fryderyka Chopina w wykonaniu Alexandra Gadjieva – laureata II nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina jest w zasadzie pierwszym z dwóch utworów tego typu, które wyszły spod pióra najsłynniejszego polskiego kompozytora. Dzieło, choć napisane pod wpływem uczucia do Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej miłości artysty, zostało wydane z dedykacją dla Delfiny Potockiej.

Kompozycja, mimo że zakorzeniona w tradycji mozartowskiej, zawiera w sobie wszystko to, za co kochamy muzykę Chopina – wyrazistość, indywidualizm, typowo romantyczną ekspresję i nietuzinkowe nawiązania do polskiego folkloru. W drugiej części wieczoru zabrzmi Suita z opery Ariadna na Naxos Richarda Straussa. Historia jej powstania jest dość skomplikowana. Pierwszą wersję dzieła kompozytor stworzył w 1912 roku dla reżysera Maxa Reinharda, który użył jej w spektaklu dramatyczno-operowym opartym na komedii Moliera Mieszczanin szlachcicem (Strauss napisał także wykonywaną podczas tej sztuki muzykę). Przedstawienie było jednak fiaskiem, a zawiedzeni czuli się zarówno wielbiciele opery, gdyż musieli czekać na jej wysłuchanie przez cały spektakl, jak i dramatu, a to ze względu na skróty w dziele francuskiego pisarza.

Całość trwała około sześć godzin, wystawiała więc cierpliwość odbiorców na ciężką próbę. Druga wersja Ariadny powstała w 1916 roku, kiedy kompozytor dodał do opery Prolog i całość nieznacznie zmodyfikował. W tej wersji dzieło odniosło znaczący sukces i po dziś dzień cieszy się popularnością. Suita, którą podczas koncertu poprowadzi maestro Guerrero, to kompilacja wybranych wątków muzycznych z tego barwnego i lekkiego utworu.

Wykonawcy:

Giancarlo Guerrero – dyrygent Alexander Gadjiev – fortepian NFM Filharmonia Wrocławska Program: R. Strauss Ariadna na Naxos – suita symfoniczna F. Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Czas: 80'.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia