Zdjęcie wydarzenia Biuro chłonności przestrzeni – spacery, wykłady, warsztaty

Biuro chłonności przestrzeni – spacery, wykłady, warsztaty

Biuro chłonności przestrzeni cykl wykładów, warsztatów i spacerów miejskich.

Biuro chłonności przestrzeni cykl wykładów, warsztatów i spacerów miejskich. Rozmawiamy o sztuce w mieście, która generuje nowe modele rozwiązań, staje się narzędziem dialogu społecznego oraz jest częścią nowej narracji dla miasta.

Program:

  • Sobota, 9.10.2021, godz. 12.00-14.00 Rowerowy spacer „Sztuka w przestrzeni miejskiej - oswajanie zmiany”. Joanna Stembalska.
  • Środa, 20.10.2021, godz. 18.00-19.30 Wykład online „Trzecie miejsce",  Paweł Grobelny
  • Piątek, 29.10.2021, godz. 12.00-14.00. Warsztaty dla młodych dorosłych, Magdalena Kubecka
  •  środa, 3.11.2021 Wykład z Arturem Celińskim
  • wtorek, 16.11.2021 Wykład z Anną Siekierską

Rowerowy spacer „Sztuka w przestrzeni miejskiej - oswajanie zmiany”

Zbiórka: podwórko z neonami przy ul. Ruskiej 46 pod muralem Ewy Ciepielewskiej

Joanna Stembalska, kuratorka galerii Studio BWA Wrocław opowie o muralach w przestrzeni publicznej, która przestała być polem działań jedynie artystów_ek. Uczestnicy usłyszą o społecznym wymiarze sztuki w mieście, odzwierciedlającym demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze. Asia przybliży również samą koncepcję Międzynarodowego Fesiwalu Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, którego koncepcja ewoluowała od idei ukazania w kontekście sztuki zjawisk z obszaru street artu, przez prezentację inspiracji, jaką twórcy czerpią z miasta, aż do krytycznego ujęcia problematyki miejskiej, dla której sztuka może generować modele rozwiązań.

Wykład online „Trzecie miejsce"

Punktem wyjścia dla prezentacji o projektowaniu przestrzeni publicznej będzie termin „trzecie miejsce” (The Third Place) używany do określania miejsc w przestrzeni publicznej, które oddzielają środowisko życia w domu i pracy. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1989 roku przez amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga w książce „The Great Good Place” i stał się jeszcze bardziej aktualny w czasach pandemii.

Prezentacja oparta zostanie na realizacjach i projektach autorskich w przestrzeni publicznej. Skupi się zarówno na znaczeniu i roli projektowanych mikroprzestrzeni w przestrzeni publicznej, ale także na procesach powstawania takich projektów. Różnorodność poszczególnych projektów i sposobu ich powstawania będzie także opowieścią o znaczeniu kontekstu w projektowaniu przestrzeni publicznej.


#BiuroChłonnościPrzestrzeni

Działanie jest częścią projektu Biuro Wspólnych Aspiracji. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław.

Galeria

Powiązane wydarzenia