Biuro Wysp Znalezionych. Scena Artystyczna 20. MFF Nowe Horyzonty

Organizatorzy zapraszają do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę w ramach Sceny Artystycznej 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Organizatorzy zapraszają do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę w ramach Sceny Artystycznej 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Scena Artystyczna MFF Nowe Horyzonty już po raz szósty gości w BWA Wrocław. Jak co roku, prezentowana wystawa jest galeryjnym przedłużeniem poszukiwań prowadzonych na festiwalu filmowym. Tegoroczna prezentacja jest „archipelagiem wysp”.

Każda wyspa jest wymyślona, a jednak istnieje. Każda jest osobnym miejscem w galerii. Żadna nie jest bezludna, ale każda została stworzona przez jedną osobę, i tylko jedną osobę naraz może pomieścić. Do stworzenia projektów wysp, ich topografii i geologii, zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

Topografia wystawy – pejzaż archipelagu, który stanowi federację miejsc – odbija coś z paradoksalnej kondycji współczesności. Na wymyślenie i tworzenie wysp można spojrzeć jak na ćwiczenie z terramorfowania. Ta praktyka również nie zaczęła się wczoraj: od czasów Thomasa Moore’a wyspy – zwłaszcza te wyimaginowane – należały do ulubionych terytoriów twórców utopii. Były symbolicznymi poligonami do przeprowadzania ćwiczeń z myślenia o alternatywach dla status quo. Świat wciąż domaga się wymyślania od nowa, dziś bardziej niż kiedykolwiek; wyobrażenie wyspy może się okazać w tej pracy przydatnym narzędziem.

Udostępnienie wystawy: 6.11.2020 |18.00-23.59

Artyści: Oskar Alegria, Kornel Janczy, Honorata Martin, Ann Oren, Liliana Piskorska, Ben Rivers & Ben Russell

kurator/kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska

współorganizator: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa:

Na terenie wydarzenia zaleca się korzystanie ze środków do dezynfekcji, zachowanie dystansu min. 1,5 metra oraz zakrywanie ust i nosa. Wydarzenia kulturalne mogą gromadzić oraz wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału widowni.

Szczegóły wydarzenia:
bwa.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia