Zdjęcie wydarzenia C Z A S  N A S Z – U N S E R E  Z E I T – O U R  T I M E

C Z A S N A S Z – U N S E R E Z E I T – O U R T I M E

Twórczość obojga wybitnych artystów w wielu płaszczyznach interpretacyjnych dotyka istotnych i egzystencjalnie ważnych tematów.

Byli równolatkami, rocznik 1930. Günther Uecker w marcu 2020 roku skończył 90 lat, Magdalena Abakanowicz niestety już nie żyje († 2017). Twórczość obojga wybitnych artystów w wielu płaszczyznach interpretacyjnych dotyka istotnych i egzystencjalnie ważnych tematów. Kwestia kondycji i pozycji człowieka w obecnym świecie – od lat 80. XX w. pozostająca w centrum uwagi twórców tego pokolenia – jest aktualna dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek.

Równolegle w ramach jednego projektu „CZAS NASZ | UNSERE ZEIT | OUR TIME” w drezdeńskim Albertinum (SDK) zostaną zaprezentowane jutowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, natomiast w Pawilonie Czterech Kopuł (MNWr) będzie można obejrzeć instalację Günthera Ueckera, udostępnioną przez mieszkającego w Dusseldorfie artystę, nad którego monografią obecnie intensywnie pracuje zespół Staatliche-Kunstsammlungen Dresden (Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie) w kooperacji z Archiwum Ueckera.
 
Zniewolenie człowieka, jego udręczenie, uwikłanie oraz niemoc w obliczu przemocy, lecz również jego siła niszczenia są tematami podejmowanymi zarówno przez Magdalenę Abakanowicz, jak i Günthera Ueckera.
Pokazywana w Pawilonie Czterech Kopuł praca Sandmühle jest jednym z wczesnych dzieł artysty, do którego Uecker od 1966 roku ciągle na nowo powraca.

 

Monotonnie kręcący się mechanizm tworzy w piasku bruzdy, znikające i formowane na nowo, wywołując skojarzenia z symboliką dalekowschodniej mandali, która stale tworzona i niszczona od nowa odnosi się do przemijania i odrodzenia jako wiecznego cyklu życia. Prace Magdaleny Abakanowicz „Tłum" i „Klatka" dostępne są w drezdeńskim Albertinum w terminie od 2.10.2020 do 10.01.2021.

Obu prezentacjom towarzyszy rozbudowany program edukacyjny. Projekt realizowany wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza.  

Kuratorki wystawy: Iwona Dorota Bigos, Konstanze Rudert   Drezno jest miastem partnerskim Wrocławia  już od 1959 r. To najstarsze partnerstwo w powojennej historii Wrocławia i pierwsze tego typu w Polsce. Bliskość stolicy Dolnego Śląska z położoną nad Łabą stolicą Wolnego Państwa Saksonii (niespełna 270 km) umożliwia obu Miastom intensywną współpracę, liczne inicjatywy i aktywności na różnych płaszczyznach życia społecznego.

Galeria

Powiązane wydarzenia