Zdjęcie wydarzenia Spektakl: Chamstwo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Spektakl: Chamstwo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Adaptacja książki Chamstwo Kacpra Pobłockiego, która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE 2022.

Adaptacja książki Chamstwo Kacpra Pobłockiego, która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE 2022. Reżyserka przedstawienia, Agnieszka Jakimiak podkreśla, że z podejmowanych w książce tematów bardziej niż przemoc interesują ją współpraca, troska i strategie stawiania oporu.Autorskiej adaptacji tej książki dokonał Mateusz Atman, który tworzy z tą reżyserką artystyczny kolektyw.

Autorzy spektaklu w twórczy sposób przekładają istotne dla nich tematy na przedstawienie w formie terapii z historii. „Książka Kacpra Pobłockiego to rewelatorska dekonstrukcja naszej narodowej mitologii i czasów pańszczyzny. 'Polak' w niej to szlachcic, lud boi się 'Polaków', 'Polakami' straszy się dzieci, a 'Polszcza' to świat, w którym 'rasizm jest oficjalną doktryną szlachecką'; to 'kraj szubienic', a historia pańszczyzny to historia niewolnictwa pisana batem na plecach ludu. Spektakl Chamstwo to czytanie między wierszami języka okrucieństwa.

Moc dzieli się na przemoc i pomoc. Nas interesuje pomoc. Tropimy pańszczyźniane korzenie współczesnego patriarchatu i zastanawiamy się, jak można przerwać łańcuch przemocy, jak możemy sobie nawzajem pomóc - pomimo państwa i bez państwa. Chamstwo podzielone na dwie części to właściwie dwa spektakle. Grupa męska odzyskuje dla siebie braterstwo, zgłębiając empatię i troskę. Grupa żeńska wzmacnia siostrzane więzi, stosując strategie asertywności i oporu.

Bilety

 

  • Gatunek inne
  • Reżyseria Agnieszka Jakimiak
  • Projekt Mateusz Atman
  • Obsada Anna Kieca
    Jolanta Solarz-Szwed
    Dominika Probachta
  • Premiera 2023-01-28
  • Kostiumy Nina Sakowska

Galeria

Powiązane wydarzenia