Zdjęcie wydarzenia Dni Fantastyki 2021

Dni Fantastyki 2021

Impreza jest tworzona dla ludzi zainteresowanych ogólnie pojętą fantastyką i popkulturą.

Najstarszy na Dolnym Śląsku festiwal poświęcony szeroko pojętej fantastyce. Podczas każdej edycji do Wrocławia zjeżdżają wyjątkowi goście: pisarze, twórcy, filmowcy oraz inne postacie znane ze świata fantastyki. Kolejna edycja tego wydarzenia już 20-22 sierpnia w Centrum Kultury „Zamek”.

Nowy Fantastyczny Świat 

Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu jest Nowy Fantastyczny Świat, przez który należy rozumieć tematykę science fiction, skupiającą się na ukazaniu rozmaitych wizji nadchodzącej przyszłości, a który dotyczy takich gatunków, jak fantastyka socjologiczna czy postapokaliptyczna, utopia i antyutopia, retrofuturyzm albo historia alternatywna. 

Poza prelekcjami i dyskusjami wokół rozmaitych futurystycznych wizji, na uczestników będą czekać najróżniejsze atrakcje, liczne punkty handlowe i warsztaty.

Program festiwalu

Tegoroczne Dni Fantastyki ponownie są pełne wydarzeń, które odpowiadają różnym zainteresowaniom festiwalowych gości. Znajdziemy w nim strefy (sprawdź szczegóły i sposób zakupu biletów pod linkami):

Na wydarzeniu będzie można spotkać postaci związane z fantastyką:

  • Łukasza Orbitowskiego - spotkanie autorskie oraz panel dotyczący zabijania popkultury przez poprawność polityczna,
  • Krzysztofa Haladyna, który opowie o Technoapokalipsie, czyli dlaczego Cyberpunk to zwykle dystopia oraz o powiązaniach fantastyki z historią,
  • dr. Dominika Lewińskiego, który opowie o zombie i wampirach,
  • Natalię Kościńską i Annę Sokalską, które poruszą tematy kobiecości w słowiańskim świecie. 
  • Kasię Babis rysowniczkę komiksową, aktywistkę autorkę kanału na You Tube m.in. poruszająca tematykę dziadersów w fantastyce,
  • Rocha Urbaniaka malarza, komiksiarza, który opowie o różnicach między utopią i antyutopią, poprowadzi też warsztat z rysowania dinozaurów,
  • Rafała Mikołajczyka autora komiksu „Niezwyciężony” na podstawie książki Stanisława Lema, rozmowa o tym czy łatwo jest tworzyć adaptacje Lema, przy okazji zahaczymy też o adaptacje filmowe.
  • O miłosnych wizjach przyszłości opowie Maria Lengren (z wydawnictwa Planeta Komiksów),
  • Berenika Kołomycka poprowadzi warsztaty zarówno dla małych jak i dla dużych rysowników komiksowych. Film Krytyczka filmowa, królowa popkultury,
  • Kaja Klimek, w internecie działająca jako Kajutex opowie o narracji socjologicznej i nowej poetyce w serialach,
  • Jakub Demiańczuk, dziennikarz, krytyk filmowy opowie na rasowych stereotypach w klasycznym kinie grozy.
  • Dr hab. Agnieszka Nieracka (filmoznawczyni i kulturoznawczyni), opowie m.in o kobietach w światach SF i jej ulubionej Ellen Ripley,
  • Bartosz Czartoryski (dziennikarz, krytyk filmowy), o postpandemicznym kinie, czyli jak po pandemii zmieniło się działanie ekranu.

Open Strefa

jak co roku będzie bardzo zróżnicowana, jest to magiczne miejsce, w którym za pomocą kilku kroków możesz zwiedzić różne epoki, a nawet światy.

Grupy Krąg Mostów i Mordor Forge przeprowadzą warsztaty z kowalstwa i kaletnictwa, u Rebel Fencing nauczycie się podstaw szermierki, a Klan Czarnego Niedźwiedzia zabierze was we wspaniały świat wikingów. Specjalnie do dzieci przybędą również Wolkanie, którzy pokażą jak zadbać o nasz wspólny świat. To tylko niewielki wycinek, z wielu grup rekonstrukcyjnych i warsztatowych, jakie pojawią się w tym roku.

Fantastyka Inspiruje

Fantastyka inspiruje łączy w sobie naukę, gry na popkulturze kończąc. Tworzona jest przez pasjonatów takich jak MysteryTV którzy mocno was przestraszą. O szeroko pojętej kulturze popularnej opowiedzą tacy członkowie stowarzyszenia Trickster jak np. Adam Flamma, Szymon Makuch czy spec od wampirów Michał Wolski. Adam Wieczorek pozwoli wam zanurzyć się w nieskończoność światów wyobraźni w grach fabularnych. Będzie można też spotkać prof. dr hab. Marka Nowickiego i dr hab. Ireneusza Morawskiego z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy poruszą tematy zarówno mikroświata jak i skali międzygalaktycznej.

Wstęp i bezpieczeństwo

Na festiwalu będzie można spędzić cały dzień, warto wybrać się na niego zarówno z przyjaciółmi, jak i z rodziną. Na uczestników czekać będzie ponad 200 atrakcji! Na te zewnętrzne, odbywające w strefie Fantastyka Open, wstęp jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich odwiedzających. To właśnie tam odbywać będą się wyjątkowe warsztaty, koncerty, pokazy i konkursy.

Atrakcje wewnątrz zamku będą osobno biletowane, a liczba miejsc w salach zostanie ograniczona. 

W salach zostaną wyznaczone limity uczestników, aby zostały zachowane min. zasady zachowania odległości. Poszczególne punktu programu zostały zaplanowane tak, aby była gwarancja przerw na wietrzenie sal.

Jak tam trafić

Do Centrum Kultury Zamek można łatwo dojechać komunikacja miejską. 

  • tramwaje: linie numer 3 – z Księża Małego, 10 – z Biskupina, 20 – z Oporowa (kierunek: Leśnica) 
  • autobusy:, bezpośrednio 101 i 148 (kierunek: Leśnica, odjeżdżają spod Dworca Głównego PKP), 123 (z ulicy Koziej, przez Marszowice), 117 – z Jerzmanowa, 137 – z Lasu Mokrzańskiego, 138 – z Krępickiej SZKOŁA

Szczegóły wydarzenia:
zamek.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia