Fanfare Ciocărlia w Starym Klasztorze

Fanfare Ciocărlia to 12-osobowa orkiestra dęta pochodząca z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini.

Zmiana terminu koncertu Fanfare Ciocarlia! W związku z żałobą narodową koncert zespołu Fanfare Ciocarlia planowany na 18 stycznia w Starym Klasztorze zostaje przesunięty na dzień 13  czerwca.

Jest to najbliższa data, w której zespół może ponownie odwiedzić Polskę. Zakupione bilety zachowują ważność i nie ma potrzeby ich wymiany. Zainteresowanych przepraszamy za niedogodności związane ze zmianami i wspólnie łączymy się w żałobie po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku.

Fanfare Ciocărlia

legendarna bałkańska orkiestra dęta powraca do Wrocławia. Bałkańskie wieczory z energetyczną taneczną muzyką stały się już wizytówką wrocławskiego klubu Stary Klasztor.

28 lutego, w ostatni dzień karnawału, na tradycyjnej imprezie zwanej w Polsce „śledzikiem”, zaprezentuje się pochodząca z Rumunii Fanfare Ciocărlia, jedna z najważniejszych bałkańskich orkiestr dętych, główny rywal Boban Marković Orchestra w Balkan Brass Battle. 

Fanfare Ciocărlia to 12-osobowa orkiestra dęta pochodząca z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini. Grupa zaczynała jako swobodne zgromadzenie muzyków grających okazjonalnie na weselach i chrzcinach.

W październiku 1996 roku niemiecki inżynier dźwięku i producent nagraniowy Henry Ernst odwiedził Zece Prăjini i przekonał muzyków do stworzenia zespołu objazdowego. Za nazwę zespołu obrano Fanfare Ciocarlia: Fanfare jest to rumuńskie słowo pochodzenia francuskiego, które oznacza orkiestrę dętą, a Ciocarlia to po rumuńsku skowronek.

Od momentu odkrycia ich przez Ernsta, który został ich menadżerem, zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie.

W zakorzenionej w tradycji austriackich i tureckich orkiestr wojskowych Fanfare Ciocarlia znaleźć można takie instrumenty jak: trąbki, tuby barytonowe i tenorowe, klarnety, saksofony, bęben i perkusję. Teksty ich piosenek pisane są w języku rumuńskim oraz romskim. Styl ich muzyki wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie. Swoją popularność zawdzięczają szybkim energetycznym dźwiękom, skomplikowanym rytmom oraz prędkim solówkom na klarnetach, saksofonach i trąbkach, których tempo przekracza czasem 200 bitów na minutę.

 

Galeria

Powiązane wydarzenia