Gatunki inwazyjne. Wystawa Bena Wrighta

Wystawa podsumowująca pobyt rezydencyjny amerykańskiego artysty Bena Wrighta.

Wystawa podsumowująca pobyt rezydencyjny amerykańskiego artysty Bena Wrighta, który w swojej praktyce artystycznej łączy sztukę z nauką. Artysta skupi się na idei „gatunków inwazyjnych”. W wymiarze dynamicznie migrującego współczesnego świata, w którym zwierzęta, rośliny, nasiona, języki, żywność – wykorzystując ludzi – przemieszczają się po świecie jak nigdy przedtem.

Temat ten stanie się metaforą i impulsem do poruszenia tak bardzo aktualnego tematu przepływu imigrantów i uchodźców z punktu widzenia sztucznych (nierealnych) granic. Wystawa jest częścią formatu pracy Bena Wrighta zwanym Wiwisekcją – przeładowaną instalacją site specific, złożoną z różnych mediów: szkła, kolaży papierowych, fotografii, wideo, obiektów i rzeźb, która odzwierciedla przytłaczający zestaw luźno połączonych emocji, idei, pytań.

Kuratorki: Dominika Drozdowska, Marzena Krzemińska-Baluch, Joanna Stembalska
współpraca: Alicja Kielan, Swojskie Tropiki (Adam Martyniak i Karolina Włodek)
współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

O artyście

Ben Wright – biolog, artysta, kurator i edukator kształcący się w licznych szkołach artystycznych, m.in.: w Pilchuck Glass School, Penland School of Craft i University of the Arts w Filadelfii. Dyrektor ds. Edukacji w Urban Glass w Nowym Jorku. Jego wykształcenie w dziedzinie biologii silnie zaznacza się w jego pracach, które głęboko zagłębiają się w relację między ludźmi a ich środowiskiem. Wykorzystuje interaktywne instalacje, by angażować wszystkie zmysły widza i wypełniać lukę między sztuką a nauką. 

Szczegóły wydarzenia:
bwa.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia