Zdjęcie wydarzenia Koncert z okazji Dnia Dziecka: Karnawał zwierząt w NFM

Koncert z okazji Dnia Dziecka: Karnawał zwierząt w NFM

Z okazji Dnia Dziecka organizatorzy zapraszają na pełen magii koncert wypełniony twórczością zarówno dla najmłodszych, jak i starszych melomanów.

Z okazji Dnia Dziecka organizatorzy zapraszają na pełen magii koncert wypełniony twórczością zarówno dla najmłodszych, jak i starszych melomanów.

Zabrzmią uwielbiane, barwne brzmieniowo dzieła autorstwa Camille’a Saint-Saënsa czy Edvarda Griega, ale także niezwykle melodyjny utwór nieco mniej znanego twórcy – Roberta Oetomo, australijskiego perkusisty pochodzącego z Indonezji. Koncert rozpocznie „Karnawał zwierząt" – cykl utworów nazwanych przez samego ich autora – Camille’a Saint-Saënsa – rodzajem „fantazji zoologicznej”.

W każdej z czternastu miniatur kompozytor przedstawił w humorystyczny sposób dane zwierzę, choć podjął się także muzycznego zilustrowania skamielin oraz… pianistów! Suitę otwiera „Introdukcja" i „Królewski Marsz Lwa", po nim prezentują się Kury i Koguty, następnie rwą do przodu Kułany, powolny Żółw, kroczący Słoń.

Usłyszymy także skaczące Kangury czy błyskotliwe, mieniące się odcieniami rozmaitych ryb Akwarium, a także pełną liryzmu melodię ilustrującą wdzięk Łabędzia. W żywiołowym finale następuje entuzjastyczny pochód wszystkich zwierząt, jakby na pożegnanie.

Dzieło Saint-Saënsa poprzedzi „I Koncert na marimbę i smyczki" Roberta Oetomo. Wyjątkowo ciepły i miękki tembr owego instrumentu perkusyjnego, wyłania się na pierwszy plan kompozycji, zachwycając rozmaitymi, egzotycznymi brzmieniami. Wieczór zwieńczą dźwięki suit orkiestrowych Edvarda Griega.

Zarówno I Suita „Peer Gynt” op. 46, jak i II Suita „Peer Gynt” op. 55 powstały odpowiednio w 1888 i 1891 roku, jako muzyka do dramatu autorstwa norweskiego pisarza Henryka Ibsena. Peer Gynt to w istocie postać egoistycznego lenia i awanturnika wygnanego z rodzinnej wioski, włóczącego się po całym świecie.

Już pierwsza ze suit przyniosła kompozytorowi rozgłos, a rozpoczynający ją radosny Poranek oraz "W grocie Króla Gór", stanowiąca finał nawiązujący do tajemniczych, skandynawskich sag, należą do najbardziej rozpoznawalnych melodii muzyki klasycznej.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia