Zdjęcie wydarzenia Krótka historia polskiego kina Kino Nowe Horyzonty

Krótka historia polskiego kina Kino Nowe Horyzonty

Przełomowe produkcje wszech czasów, filmy-legendy i najważniejsze dzieła powstałe nad Wisłą – najbliższe miesiące w Kinie Nowe Horyzonty

Przełomowe produkcje wszech czasów, filmy-legendy i najważniejsze dzieła powstałe nad Wisłą – najbliższe miesiące w Kinie Nowe Horyzonty to jeszcze więcej klasyki.

Krótka historia polskiego kina

Kino Nowe Horyzonty wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zaprasza na wyjątkowy przegląd prezentujący klasykę polskiej kinematografii: od filmów kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80.

Przez pryzmat filmowych historii uczestnicy spotkań poznają zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni ze światowego kina i tworzyli nową jakość? Przegląd jest przy tym unikatową okazją, by przypomnieć sobie najważniejsze dzieł powstałe nad Wisłą poddane cyfrowej rekonstrukcji.  

Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek 20 lutego seansem „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy, który zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii. W programie przeglądu znalazły się też między innymi „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego – jedno z czołowych dzieł „kina moralnego niepokoju” epoki gierkowskiej – czy  docenione na międzynarodowych festiwalach „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa będące adaptacją surrealistycznej prozy Brunona Schulza. Wszystkim seansom towarzyszyć będą krótkie wykłady wideo wprowadzające w tematykę dzieła i osadzające go w szerszym kontekście. 
 

Galeria