Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970”

Spotkanie z kuratorką ekspozycji, Tamarą Włodarczyk, poświęcone będzie społeczności żydowskiej

Spotkanie z kuratorką ekspozycji, Tamarą Włodarczyk, poświęcone będzie społeczności żydowskiej mieszkającej na Dolnym Śląsku w okresie powojennym. Na wystawie można zobaczyć między innymi unikatowe zdjęcia i filmy dokumentujące losy przedstawicieli tej grupy oraz historie istniejących do dziś żydowskich organizacji.

Tamara Włodarczyk od 1999 r. współpracuje z organizacjami żydowskimi (Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Fundacją Ochrony Dziedzic­twa Żydowskiego, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich).

Tamara Włodarczyk jest autorką ponad 20 artykułów naukowych i kilku publikacji o tematyce żydowskiej, w tym współautorką wydanego w 2016 r., a przygotowanego z Jerzym Kichlerem pionierskiego na rynku wydawniczym „Przewodnika po żydowskim Wrocławiu”. Zajmuje się także popularyzacją nauki, publikując m.in. na łamach „Słowa Żydowskiego”. W Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowuje doktorat o emigracjach Żydów z Dolnego Śląska. Jest także autorką filmu dokumentalnego poświęconego losom Żydów dolnośląskich zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w ramach programu Kolberg 2014, w serii „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce…”. W 2017 r. przygotowała scenariusz wystawy „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970” prezentowanej od listopada 2017 do marca 2018 r. w Muzeum Etnograficznym; jest także redaktorką towarzyszącego jej opracowania.

Wstęp z biletem na wystawę czasową / Ograniczona liczba miejsc
 

Szczegóły wydarzenia:
muzeumetnograficzne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia