Latawiec Psiego Pola – spacer po PZL-Hydral

Sobotni spacer z przewodnikiem po terenie dawnych zakładów PZL-Hydral na Psim Polu.

W wrześniu wracamy na północ Wrocławia, by dalej odkrywać lotniczą tożsamość Psiego Pola! Wraz z grupą nieformalną „Działamy na Psim Polu" odwiedzimy dawne tereny PZL-Hydral przy ul. Bierutowskiej i zajrzymy do miejsc często niedostępnych na co dzień.

W sobotę 21 września odwiedzimy tereny, które z lotnictwem związane są od kilkudziesięciu lat. W latach czterdziestych, na miejscu przedwojennych zakładów Rheinmetall-Borsiga, uruchomiono tu zakłady przemysłowe - najpierw o nazwie Fasil, potem WSK, w końcu - Hydral. Produkowano tu m.in. części zamienne dla przemysłu włókienniczego, obrabiarki, silniki do łodzi, pompy przędzalnicze, w końcu - silniki samolotowe i elementy układów hydraulicznych.

Sama architektura budynku działającego obecnie jako Park Biznesu także jest ciekawa - ceglane modernistyczne elewacje utrzymane są w charakterystycznym dla architektury III Rzeszy monumentalnym duchu. Cegły to jednak kamuflaż, który ukrywa ogromną żelbetową konstrukcję. Wielkość obiektu jest imponująca - do długiej na 250 m głównej osi przylega pięć skrzydeł bocznych, łącznie fabryka ma 30 tys. m kw. powierzchni.

Zwiedzanie dawnych terenów PZL-Hydral (ul. Bierutowska) rozpocznie się o godzinie 13:00. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe: Projekt realizowany jest we współpracy z Mikrograntami.

Szczegóły wydarzenia:
strefakultury.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia