Zdjęcie wydarzenia Merge Line wystawa Marzeny Bobrzeckiej w CK Agora

Merge Line wystawa Marzeny Bobrzeckiej w CK Agora

Alchemia szkliwa ceramicznego zamknięta w świecie struktur włókienniczych. Merge Line wystawa pracy doktorskiej Marzeny Bobrzeckiej w CK Agora.

Wystawa doktorska ,,Merge line’’ Marzeny Bobrzeckiej jest podsumowaniem ponad trzyletnich badań zapoczątkowanych na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu przy współpracy z czołowym producentem dywanów Brintons Agnella. Merge Line to kolekcja gdzie scala się świat nauki i sztuki. Włókno i jego korelacja ze szkliwem ceramicznym są przewodnim tematem tej wystawy. To swoista eksploracja twórczej materii ceramicznej przełożonej na świat dywanu.

Konteksty obu tworzyw mimo, że odległe wzajemnie się przenikają, pozostawiając szerokie pole do interpretacji. Linie szkliw wytworzone na potrzeby opracowanej kolekcji dywanów są rodzajem natchnienia i prawzoru. Merge line to alchemia szkliwa ceramicznego zamknięta w świecie struktur, barw i kształtów. Siła wyrazu i harmonia, tych mediów daje świadectwo, że tworzą uzupełniającą się całość. Widzenie obu tych aktywności jako całości, wpływa na odbiorcę zarówno w sferze estetyki jak i przestrzeni.

Marzena Bobrzecka jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na tejże uczelni. Ukończyła również kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.W praktyce artystycznej i zawodowej działa głównie w obszarze ceramiki artystycznej i wzornictwa dla branży włókienniczej. Efekty swoich działań prezentuje podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Stypendystka: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2018), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020),stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia (2020) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (2021).Od 2016 roku zdobywała doświadczenie w branży włókienniczej projektując dywany i wykładziny głównie do wnętrz użyteczności publicznych na całym świecie. Inspiracje czerpie z eksperymentów technologicznych i materiałowych, skupionych na materii ceramicznej. Jej celem badawczym jest wyeksponowanie wzajemnych relacji pomiędzy ceramiką unikatową, a tkaniną. W kolekcjach autorskich to właśnie powierzchnie detalu ceramicznego stanowią główny element budowania koncepcji dywanu.

Wystawa potrwa do 5 października.

Galeria

Powiązane wydarzenia