Zdjęcie wydarzenia Miasto z widokiem na wrocławską architekturę

Miasto z widokiem na wrocławską architekturę

Motywem przewodnim wystawy jest plakat architektoniczny rzetelnie odzwierciedlający wrocławskie obiekty z okresów historycznych.

Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy Jana Jerzmańskiego – laureata konkursu na plakat artystyczny (P)Arty Hard vol.2. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 18 września 2021 r. o godz. 19.00 w galerii Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin przy ul. Dubois 33-35a.

Motywem przewodnim wystawy jest plakat architektoniczny rzetelnie odzwierciedlający wrocławskie obiekty z okresów historycznych. Wrocław to pod względem architektury i urbanistyki bardzo ciekawe miejsce, niezwykle bogate źródło inspiracji. Temat miasta podsunęło samo życie. Autor urodził się i mieszka we Wrocławiu. Gdyby nie to, co oglądał zza szyb tramwaju z pewnością nie pomyślałby o studiowaniu architektury, a w dalszej perspektywie o rysowaniu i utrwalaniu krajobrazu kulturowego rodzinnego miasta. Cykl plakatów architektonicznych składa się z dwóch serii.

Pierwsza z nich (z lat 2014-19) to ujęcia budynków z lotu ptaka zgodne z teorią wieloświatów (multiverse theory) amerykańskiego fizyka Hugh Everetta. Idea ta zakłada, by odszukać taki punkt odniesienia, z którego widać jak różne światy nakładają się na siebie. Artysta odnajduje takie punkty i je rysuje - od pełnych rekonstrukcji historycznych poprzez budowle już nieistniejące łączone ze stanem obecnym, po widoki współczesne miejsc, których świetność należy już do przeszłości. Druga seria (tworzona od 2019 r.) to ilustracje, perspektywy i plakaty architektoniczne pokazujące te same, co poprzednio obiekty, a także obrysowane zdjęcia innych wrocławskich budynków.

Wśród nich znalazły się plakaty stylizowane na obrazki z epoki, w jakich te obiekty powstały. Widać tu archaizujące ornamenty i naśladownictwo w zakresie typografii historycznej. Okres międzywojenny, na którym autor się koncentruje, we Wrocławiu pozostawił liczne realizacje architektoniczne na światowym poziomie. Nie istniała wówczas popkultura i ten dzisiejszy zbytek polegający na nieskończonym przetwarzaniu dóbr kultury. Po przegranej Wielkiej Wojnie w Niemczech bywało po prostu biednie, a już zwłaszcza na Wschodzie, w takim Breslau.

To, co artysta robi w tych plakatach to rekonstrukcja nieistniejącej historii (prawda od fikcji różni się tym, że ta druga musi być logiczna) i cieszenie się tymi budynkami tak, jakby stały w Nowym Jorku i były obiektem zainteresowania lokalnych artystów, w tym plakacistów. Przedwojenny Nowy Jork został bardzo pięknie narysowany, sfilmowany, opowiedziany. Jest nawet jego komiksowa wariacja w formie Gotham City. Taką alternatywną kulturę chciał artysta zaszczepić na swoim podwórku.

Szczegóły wydarzenia:
krzywykomin.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia