Modus Operandi – Pati Dubiel

ModusOperandi jako cechy stanowiące odcisk artystycznych linii papilarnych. Erotyka , fantazja i nieszablonowe podejście do szkła to znaki szczególne sztuki.

Tym razem organizatorzy zapraszają na bardzo specjalną, kameralną wystawę , i zaprezentować kilkanaście prac autorstwa Pati Dubiel. Ekspozycja ta jest częścią programu Europejskiego Festiwalu Szkła.

Wernisaż 22.10.2019 (wtorek), godz.18:00,Galeria Versus,ul.Jatki 11,Wrocław Modus operandi to charakterystyczny sposób działania, zachowania się. To cechy, które są znamienne i stanowią swoisty „odcisk" autora na pracy, ślad jego artystycznych linii papilarnych. Modus operandi to termin bardziej znany w w kryminologii, który określa to pojęcie jako wypadkową przyzwyczajeń, zastosowanych technik i szczególnych osobliwości zachowania.

Po niemalże dwudziestu latach testowania szklanej materii, setkach zrealizowanych projektów, sukcesach i porażkach w wypracowywaniu autorskiej techniki i niezależnego stylu, Artystka dotarła do punktu, w którym jej „Modus Operandi" został określony. Modyfikując swoje myślenie o szkle, zdobywając wiedzę o nowych możliwościach jego kształtowania, żyjąc, podróżując, poznając nowych ludzi zdobywała kolejne doświadczenia i dokonała wielu wyborów, które ostatecznie stały się jej znakiem szczególnym.

Erotyka,dwuznaczność,kolor,wycyzelowany detal,nieokiełznana fantazja i nieszablonowe podejście do szkła to część znaków szczególnych sztuki Pati Dubiel. Na kameralnej wystawie, we Wrocławiu ,w Galerii Versus , zaprezentujemy zestaw obiektów które pokażą ostatnie dziesięć lat pracy Pati Dubiel .Ekspozycja szklanych rzeźb dodatkowo zostanie uzupełniona rysunkami i asamblażami będącymi często grą wstępną do powstania szklanego obiektu.

Martyna Wiszowata Galeria Versus „Kolejne etapy modelowania mojego “motywu operacyjnego" zapewne czekają tuż za rogiem.Zawsze jestem na to gotowa. Ale to co już powstało i to co będzie można zobaczyć na „Modus Operandi" jest esencją mnie,mojego temperamentu, charakteru ... mojej sztuki". Pati Dubiel urodziła się w 1977 r. w Krośnie, Mieście szkła, ważnym ośrodku polskiego przemysłu szklarskiego. Ukończyła Liceum Plastyczne w Krośnie, a następnie Wydział Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka kilku nagród i stypendiów. Jej prace są obecne w kolekcjach muzeów, instytucji związanych ze sztuką i zbiorach osób prywatnych. Aktywnie uczestniczy w działaniach Polskiego Związku Artystów Plastyków.

Jest współwłaścicielką i kierownikiem artystycznym wrocławskiej galerii sztuki „Versus”. Pati Dubiel mieszka i tworzy w Polsce, w niewielkiej, ale atrakcyjnej turystycznie miejscowości na Dolnym Śląsku - Grodźcu, gdzie współtworzy kolejną po Galerii Versus we Wrocławiu, galerię sztuki Versus Studio & Gallery. Tam też znajduje się jej pracownia, w której od momentu ukończenia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu doskonali technikę rysunku oraz autorską technikę grafiki i malarstwa zamkniętego w szkle.

Patrycję od zawsze interesował rysunek, kolor i forma. Wypracowała własną technikę „zamykania" obrazu, pewnego rodzaju opowieści w szkle. Dubiel, korzystając z całej gamy dostępnych możliwości obróbki szkła, stworzyła własny, bardzo indywidualny i rozpoznawalny styl, którego nie sposób jest pomylić z żadnym innym. W swojej twórczości Artystka kieruje się intuicją, stając się przy tym pokazać swój świat. Bogatej narracji charakteryzującej rysunki i rzeźby Pati Dubiel towarzyszy duża dbałość o każdy detal.

Artystka w swojej pracy nie unika wykorzystywania urządzeń typu aerograf, sitodruk, waterjet - nie mniej jednaj uważa ona, że prawdziwa sztuka powinna zawierać" w sobie „jak najwięcej z samego artysty”, jego wrażliwości, ducha i twórczego działania. Inspiracją dla prac Dubiel jest to, co ją otacza - zarówno natura jak i sam człowiek z całą gamą emocji i uczuć. Powstawanie szklanych rzeźb Pati Dubiel jest, jak sama twierdzi, niczym budowanie domu - zaczyna od fundamentów, bazy, ogólnego zarysu pracy a kończy na dopracowywaniu szczegółów kompozycji.

Detale i wykończenie są dopełnieniem i dopowiedzeniem całości. Przy pomocy różnych technik uzyskuje zamierzony efekt - ukazuje piękno i możliwości szkła oraz zawiera w nim opowieść, którą chce przekazać odbiorcy. Z kolei rysunek dla Pati Dubiel jest formą kontemplowania życia, widać w nich umiejętność Artystki do ujmowania szczegółów, budowania kompozycji oraz przedstawiania rzeczywistości przetworzonych i przetworzonych przez jej wyobraźnie. Nierzadko rysunki te inspiracją do powstania szklanych form unikatowych. Pati Dubiel Born in 1977. in Krosno.

Szczegóły wydarzenia:
versusgaleria.com

Galeria

Powiązane wydarzenia