Zdjęcie wydarzenia Noc Muzeów we Wrocławiu

Noc Muzeów we Wrocławiu

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza wrocławskie muzea, galerie i instytucje kultury do udziału w Nocy Muzeów.

Noc Muzeów organizowana jest we Wrocławiu od ponad 10 lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.  

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od ponad dziesięciu lat. Podczas pierwszej edycji koordynowanej przez Wydział Kultury UMW udział wzięło siedem muzeów i jedna galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca. W zeszłorocznej Nocy Muzeów udział wzięło 76 instytucji (muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis i inne), zorganizowano ponad 150 wydarzeń (m.in. wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty).

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Noc Muzeów to wyjątkowo popularna impreza ze znakomitą frekwencją. Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest bezpłatny udział w wydarzeniach, ale istotne jest także zwiedzanie w towarzystwie przyjaciół, znajomych, a także możliwość bezpośredniego spotkania z kuratorami i artystami. Wiele instytucji przygotowuje specjalny program zwiedzania, organizuje warsztaty czy zabawy adresowane także dla rodziców z dziećmi, które są dostępne już od godzin popołudniowych.

Trudno określić frekwencję gdyż jest to impreza niebiletowana, ale można założyć, że każdego roku muzea i galerie odwiedza około 20 tysięcy osób. W 2022 roku samo Muzeum Miejskie Wrocławia podczas Nocy Muzeów odwiedziło ponad 11 tysięcy osób, Muzeum Architektury 4700 osób, Centrum Historii Zajezdnię 4600 osób.

W latach 2020, 2021 ze względu na pandemię wydarzenie było organizowane w formule online. Można było wówczas zwiedzić 21 miejsc – muzeów i galerii.  Podczas wirtualnego zwiedzania zobaczyć można było m.in. oddziały Muzeum Miejskiego (w tym Cmentarz Żydowski, Pałac Królewski), Muzeum Narodowego, Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Przyrodnicze. W roli przewodników po wystawach wystąpili znakomici fachowcy, kuratorzy wystaw i artyści. 

Galeria

Powiązane wydarzenia