Zdjęcie wydarzenia Nowa dzikość – czwarta przyroda w miastach. Debata online

Nowa dzikość – czwarta przyroda w miastach. Debata online

Jan Szpakowicz, budując dom własny w Zalesiu, zrobił to niemal własnoręcznie. Sam przygotowywał deski, ścinał potrzebne do budowy drzewa, wylewał beton…

Jan Szpakowicz, budując dom własny w Zalesiu, zrobił to niemal własnoręcznie. Sam przygotowywał deski, ścinał potrzebne do budowy drzewa, wylewał beton… Czy można powiedzieć, że potraktował przyrodę instrumentalnie? W pewnym stopniu tak. Nie zagarnął jednak przestrzeni, a raczej ją zagospodarował. Jego domy z betonu i drewnane były dominujące w stosunku do natury.

Stanowiły jej tło. Czy architekt wiedział, że po wielu latach przyroda upomni się o swoje i odzyska dla siebie tereny, które opuścił człowiek? Dziś natura u Jana Szpakowicza jest wszędzie. Odrobinę dzika i przypadkowa. Budynki zaprojektowane przez architekta wrosły w otaczającą ją przyrodę oddając jej pierwszeństwo. Czy zieleń w mieście ma podobne prawa? Czy przyrodę trzeba kontrolować? Czy musi nam służyć? Niekoniecznie.

Dzikie nieużytki, samosiejki, nieformalne parki, chaszcze, zarośla, a nawet trawy przebijające się pomiędzy chodnikami, czyli tzw. czwarta przyroda, zwiększa bioróżnorodność, wychwytuje pyły, obniża temperaturę w czasie upałów, ułatwia retencjęwody, ogranicza hałas i wpływa korzystnie na miejski mikroklimat. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób możemy zazieleniać miasto, tak aby kontakt z naturą nie odbywał się jej kosztem. Co możemy zrobić w skali mikro i makro? Jakie korzyści daje nam zieleń? I to nie tylko ta w donicach czy na balkonach. Zieleń ma prawo być!

My musimy jej tylko na to pozwolić. Transmisja online na profilu Muzeum Architektury na Facebooku.

Szczegóły wydarzenia:
ma.wroc.pl

  • tags #zostanwdomu
    online

Galeria

Powiązane wydarzenia