Zdjęcie wydarzenia NOWY TERMIN! Jak wyglądała bożnica? - wykład prof. dra hab. Leszka Ziątkowskiego

NOWY TERMIN! Jak wyglądała bożnica? - wykład prof. dra hab. Leszka Ziątkowskiego

Wykład:„Życie Żydów we Wrocławiu przedmiotami dokumentowane. Artefakty ze Skarbca Wrocławskiej Gminy Żydowskiej opowiadają o miejscach i ludziach”.

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu serdecznie zaprasza na kolejny wykład z cyklu pod wspólnym tytułem: „Życie Żydów we Wrocławiu przedmiotami dokumentowane. Artefakty ze Skarbca Wrocławskiej Gminy Żydowskiej opowiadają o miejscach i ludziach”.

Wykłady prowadzi prof. dr hab. Leszek Ziątkowski - historyk, specjalizujący się w historii Polski i powszechnej XVI-XIX wieku oraz historii Żydów i historii Śląska, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Wykłady mają na celu pokazanie życia i codziennej obecności społeczności żydowskiej zamieszkującej Wrocław. Jest to prezentowane na podstawie analizy wybranych judaików ze skarbca Gminy oraz powiązanych z nimi osób, wydarzeń i zwyczajów religijnych.

Piąty wykład pt.: „Miejsce modlitwy, nauki, studiowania. Jak wyglądała bożnica?” odbędzie się online na Facebook'u Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu w środę, 10 sierpnia, o godz. 17:00.

Spośród licznych wrocławskich bożnic zachowała się do dziś jedynie synagoga „pod Białym Bocianem”. Stanowi ona nie tylko wybitne dzieło architektoniczne uznanego budowniczego architekta K.F. Langhansa, ale również przedmiot dumy i radości wrocławskiej Gminy. Bożnica ta ma monumentalny charakter, ale odnajdujemy w niej wszystkie elementy charakterystyczne dla żydowskich obiektów kultowych.

Wydarzenie zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu dzięki dotacji Gminy Wrocław.

Galeria

Powiązane wydarzenia