Zdjęcie wydarzenia Obchody 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej

Obchody 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej

Jesienią odbędą się wydarzenia upamiętniające historię klasycystycznego budynku przy Świdnickiej.

Jesienią odbędą się wydarzenia upamiętniające historię klasycystycznego budynku przy Świdnickiej. W tym roku mija 180 lat odkąd Teatr Kalte Asche, znajdujący na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Oławskiej i Piotra Skargi, zakończył swoją działalność na rzecz nowo wybudowanej siedziby, która dziś jest znana jako Opera Wrocławska.

Program:

15 i 16 października Wolny strzelec reż. Cezary Tomaszewski

Tytuł został wybrany nieprzypadkowo - kompozytor Carl Maria von Weber w wieku 18 lat został kapelmistrzem orkiestry Teatru Kalte Asche w XIX-wiecznym Breslau. Nazywany jest też jednym z ojców niemieckiej opery romantycznej. W roli Agaty ujrzymy światowej sławy sopranistkę, Aleksandrę Kurzak.

 

29, 31 października oraz 11,13 listopada Halka reż. Grażyna Szapołowska

Najbardziej znana polska opera napisana przez Stanisława Moniuszkę i pierwsze dzieło wystawione po II wojnie światowej w Operze Wrocławskiej. Wersja dwuaktowa miała premierę
w Wilnie w roku 1848. Najbardziej znaną, czteroaktową wersję wystawiono w Warszawie 10 lat później. Historia Halki opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia.

 

13 listopada Egmont Ludwiga van Beethovena

Egmont powstał jako muzyka do sztuki na zamówienie Johanna Wolfganga Goethego w latach 1809 - 1810. Trzy dekady później wybrzmiał podczas pierwszego spektaklu Opery Wrocławskiej, a tym samym zainaugurował jej działalność. 13 listopada muzyka Beethovena ożyje w Operze na nowo, a towarzyszyć będą temu dodatkowe wrażenia wizualne.

 

13 listopada Otwarcie wystawy poświęconej historii Opery Wrocławskiej

Ekspozycja obejmie archiwalne i rzadko udostępniane fotografie budynku Opery Wrocławskiej. Będzie to okazja do spojrzenia na budynek przy Świdnickiej z nieco innej perspektywy i zdobycie wiedzy na jego temat w kontekście wrocławskiej historii.

 

26 i 28 listopada Koncert Arii Nieznanych

Wydarzenie jest zwieńczeniem niemalże archeologicznej pracy śpiewaka Szymona Mechlińskiego. Korzystając z zasobów światowych archiwów, odnalazł zapisy utworów, które pozostawały uśpione przez setki lat. Koncert Arii Nieznanych zabiera widzów na dotychczas mało znane terytoria polskiej muzyki, odkrywając przed nimi jej operowe bogactwo i różnorodność; usłyszmy kompozycje, m.in. Franciszka Mireckiego, Adama Minchajmera czy Henryka Jareckiego. Na scenie zobaczymy doskonałych artystów operowych: Piotra Buszewskiego oraz Joannę Zawartko.

 

Galeria

Powiązane wydarzenia