Zdjęcie wydarzenia Odkrywki. Program obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka '71

Odkrywki. Program obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka '71

Odkrywki. Program obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka '71

Punktem wyjścia do stworzenia programu Odkrywki jest przypadająca w 2021 roku 50. rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w powojennej polskiej historii sztuki – Pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971. W kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław znajduje się bogata dokumentacja fotograficzna dotycząca przebiegu tego wydarzenia, jak i poszczególnych realizacji artystów i artystek, wykonana przez Natalię Lach-Lachowicz.

Plener trwał niecały miesiąc, odbył się w pobliżu kopalni węgla brunatnego w Opolnie-Zdroju na Dolnym Śląsku i był pierwszym artystycznym plenerem w Polsce i prawdopodobnie na świecie, któremu już w nazwie towarzyszyła troska o naturę – przewodnie hasło brzmiało: "Nauka i sztuka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka". W Plenerze wzięło udział ponad czterdzieści osób, wśród nich znaleźli się wybitni artyści i artystki, badacze i badaczki, a nawet przedsiębiorcy.

Organizatorzy Pleneru Ziemia Zgorzelecka spodziewali się, że wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w kolejnych latach, przy coraz ściślejszej współpracy z gospodarzami terenu, jednak nigdy nie wrócili do Opolna. Okazją do takiego powrotu po 50. latach jest program Odkrywki, który daje impuls, aby zastanowić się, jaką rolę w procesie ochrony naturalnego środowiska mogą współcześnie odegrać nie tylko sztuka i artyści, ale także my wszyscy – mieszkańcy i mieszkanki Ziemi.

W trakcie trzech letnich rezydencji za sprawą młodych artystek – Wiktorii Kruk, duetu Kingi Bartniak i Iwony Ogrodzkiej oraz Natalii Komorowskiej – Opolno-Zdrój ponownie zmieni się w twórczo-badawczą przestrzeń, a wspólnie wypracowane koncepcje otworzą dyskusję o różnych potrzebach, rysujących się na granicy kultury, sztuki i ekologii.

Główne elementy programu Odkrywki:

  • Sztuka dla Ziemi i człowieka. Konkurs na projekt artystyczno-społeczny dedykowany mieszkańcom Opolna-Zdroju i okolicy, link
  • Broszura edukacyjna: Kropla wiedzy o Plenerze Ziemia Zgorzelecka ‘71
  • Rezydencje artystyczne, link
  • Konferencja podsumowująca

Organizatorzy: Muzeum Współczesne Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.  
 
Partnerzy medialni: Telewizja Bogatynia, ArtRadio Bogatynia, Portal Zgorzelec.info, TVP3 Wrocław, Polskie Radio Wrocław, Radio RAM, Portal Rynek i Sztuka. 
 
Identyfikacja wizualna projektu Odkrywki: Karolina Pietrzyk.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia