Zdjęcie wydarzenia Kurs: Awangarda teatralna Europy Środkowo-Wschodniej i jej obecność w teatrze współczesnym

Kurs: Awangarda teatralna Europy Środkowo-Wschodniej i jej obecność w teatrze współczesnym

Kolejny kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. Tegoroczna edycja skupia się na zjawiskach z zakresu awangardy teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej.

Do 13 listopada trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. Celem planowanego na rok akademicki 2022/2023 kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań (OUP) jest prezentacja wybranych idei, projektów i dokonań polskiej i środkowoeuropejskiej awangardy teatralnej z odwołaniem do współczesności, zarówno w aspekcie twórczych rozwinięć i reinterpretacji, jak i wyzwań dotyczących kształtu powstającej współcześnie tożsamości kulturowej.

Kurs realizowany jest we współpracy z zespołem badawczym projektu „Odzyskana awangarda. Polska i środkowoeuropejska awangarda teatralna”, realizowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (kierownik projektu: prof. dr hab. Małgorzata Leyko).

Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań realizowany w roku akademickim 2022/2023 stanowić będzie jedno z podsumowań zbliżającego się do swojego finału projektu finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, a zarazem próbą otwarcia dalszych możliwości namysłu nad awangardą w kontekście współczesnym. Do udziału w nim zaprosiliśmy tym razem nie tylko polskich badaczy i badaczki, ale i gości z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami.

Opiekun merytoryczny: prof. Dariusz Kosiński (UJ), pomysłodawca OUP Koordynatorki: Paulina Kempisty (IG) i Krystyna Mogilnicka (IT)

PROGRAM:

  • 18.11.2022 Łeś Kurbas i jego koncepcja aktora | Wykład prof. Hanny Veselovskiej
  • 9.12.2022 Współczesny teatr radykalny: powiązania z awangardą historyczną i dotykanie czułych strun w społeczeństwie (przypadki Olivera Frljića, Janeza Janšy i Žigii Divjaka) 

Wykład prof. Tomaža Toporišiča

  • 20.01.2023 Sport robotniczy, anty-olimpijski ruch protestu i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej | Wykład dr. hab. Przemysława Strożka
  • 17.02.2023 Sceniczne rewelacje w Domu Plastyków, czyli o Teatrze Artystów Cricot

Wykład dr Justyny Michalik-Tomali

  • 17.03.2023 Trzecia przestrzeń awangard w radzieckiej Białorusi. Zamrożona dekolonizacja | Wykład Tani Arcimović
  • 21.04.2023 Teatr syntetyczny Emila Františka Buriana 

Wykład dr. Jana Jiříka

12.05.2023 Awangarda taneczna w Polsce | Wykład prof. Małgorzaty Leyko

Szczegóły wydarzenia:
grotowski-institute.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia