Prostota i obecność

Wykład performatywny Claudia Santany Bórqueza.

Wykład poświęcony będzie kluczowym zagadnieniom w praktyce twórczej Persona Performer Project, jakimi są prostota i obecność. Ważnym punktem odniesienia praktyki zespołu z Chile są definicje zaproponowane przez Jacka Zmysłowskiego i Erikę Fischer-Lichte.

Dla bliskiego współpracownika Jerzego Grotowskiego w okresie poszukiwań parateatralnych prostota oznaczała odrzucenie wszystkiego, za czym moglibyśmy się ukryć, np. przedmiotów, słów, wypowiedzi i nawyków.

W rozmowie z Tadeuszem Burzyńskim mówił on: „Pozostawić tylko to, co niezbędne, ale dosłownie niezbędna do życia. […] pozostała najprostsza relacja: człowiek – przestrzeń, a właściwie człowiek w przestrzeni i my wobec siebie („Na przeciwległym biegunie potoczności”).

Według niemieckiej badaczki, Eriki Fischer-Lichte „obecność” to osmoza zachodząca między ciałem a wnętrzem wykonawcy, który staje się ucieleśnionym umysłem.

Wykład jest częścią rezydencji zespołu Persona Performer Project, w ramach której odbędą się także: warsztaty „Pusta przestrzeń w pracy performatywnej” (29–31/01/2020) i pokaz pracy „Prostota i obecność” (31/01/2020).

Szczegóły wydarzenia:
grotowski-institute.art.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia