Przywrócone do życia – spacer po Browarach Wrocławskich

W sąsiedztwie Odry, przy jednym z głównych traktów prowadzących do Wrocławia, w XIX wieku powstał kompleks budynków będący jedną z ikon architektonicznych.

W sąsiedztwie Odry, przy jednym z głównych traktów prowadzących do Wrocławia, w XIX wieku powstał kompleks budynków będący jedną z ikon architektonicznych dzielnicy i miasta. Dziś zrewitalizowane Browary Wrocławskie opowiadają ciekawą część historii Wrocławia. Wystarczy się w nią uważnie wsłuchać...

Organizatorzy zapraszają na wspólny spacer po rewitalizowanych Browarach Wrocławskich, podczas którego odkryjemy najciekawsze i tajemnicze zakątki dawnego browaru. Przewodnikami będą twórcy koncepcji współczesnej zabudowy osiedla, architekci i założyciele pracowni SRDK Archicom Studio Śródka – Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka.

Browary Wrocławskie

Jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów budynków na mapie miasta. Kompleks wybudowany w 1894 roku pod szyldem Browar Pfeifferhof dość szybko zmienił właściciela i w 1910 roku stał się częścią berlińskiego browaru Schultheiss – największej spółki browarniczej na świecie. Budynki tylko nieznacznie ucierpiały podczas II wojny światowej, a od 1945 roku wrocławski browar wznowił działalność jako państwowe Browary Piastowskie.

Przedsiębiorstwo funkcjonowało do 2004 roku, kiedy to zostało wykupione przez duński koncern Carlsberg, a następnie zamknięte. Przez kolejne lata Browar stał pusty, a ogromna działka i poprzemysłowe, zabytkowe obiekty niszczały i skutecznie odstraszały potencjalnych inwestorów. W 2016 roku Browary Wrocławskie „przywrócono do życia” - teren został kupiony przez Archicom, a projekt nowego założenia powierzono autorskiej pracowni SRDK Archicom Studio Śródka.

Spacer po zrewitalizowanych Browararch Wrocławskich jest częścią Bloku #4 – cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury, prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 6 września br.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: 

Galeria

Powiązane wydarzenia