PUMP IT TOUR – Puchar i Mistrzostwa Polski Pumptrack

Organizatorzy zapraszają na pierwsze, oficjalne zawody rangi Pucharu Polski w jeździe na torze pumptrack. Cztery lokalizacje, jeden cel – wyłonić mistrza.

Organizatorzy zapraszają na pierwsze, oficjalne zawody rangi Pucharu Polski w jeździe na torze pumptrack. Cztery lokalizacje, jeden cel – wyłonić pierwszego mistrza kraju.

Wydarzenie, o którym usłyszą wszyscy, rowerzyści, kibice, fani sportu. Nowa dyscyplina sportowa rośnie w siłę, otwierając drzwi nowych możliwości.

Liczba torów rowerowych stale rośnie, wprost proporcjonalnie do liczby użytkowników. Rosnąca ilość sportowców ścigających się na torach pumptrack została dostrzeżona przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI), która postanowiła stworzyć nową, oficjalną dyscyplinę rowerową – pumptrack.

To właśnie teraz zabawa powinna przeistoczyć się w trening, gdyż wielu chciałoby otrzymać tytuł Mistrza Polski w pumptrack'u, ale nikt nie mówi, że będzie łatwo.

19 kwietnia, pierwsze miasto ugości zawodników torem pumptrack o długości prawie 200 metrów, który powstał w 2017 roku.

Swojego czasu był jednym z pierwszych torów w Polsce umożliwiających jazdę w dyscyplinie dual, czyli jednoczesnego startu dwóch zawodników. Już w momencie budowy mówiono, że ten tor idealnie nadaje się na organizację zawodów rangi Pucharu Polski.

Jednak ta edycja Pucharu Polski nie odbędzie się w formule dual. Zawodnicy do pokonania będą mieli cały, 198 metrowy tor. Ostateczna pętla zostanie zaprezentowana niedługo przed samymi zawodami.

Pumptrack

Niemalże 20 lat minęło od powstania pierwszego toru pumptrack na świecie. Pumptrack to zyskujące na popularności infrastruktury sportowe, które są chętnie budowane przez miasta i ośrodki rekreacyjne w celu zapewnienia nowoczesnej formy rozrywki. Tory w całej Polsce stały się miejscem spotkań osób aktywnych sportowo. Dzięki swojej budowie trening na pumptracku może być przyjemny zarówno dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę, jak i doświadczonego sportowca. Trudność poruszania się po nim uwarunkowana jest przez prędkość z jaką się poruszamy. Infrastruktury pumptrack rozwijają każdą grupę mięśniową, co pozwala zbudować dużą siłę, wytrzymałość oraz kondycję. Poprawną techniką poruszania się po pumptrack'u, jest napędzanie wykorzystując jedynie nierówności toru, tak zwane muldy. Technikę porównać można do wykonywania w odpowiednim momencie, przysiadów na swoim rowerze. Zabawa łatwo może przeistoczyć się w ciężki trening, którego skutki odczujemy na drugi dzień.

Terminarz:

  • Wrocław : 19.04.2020 r. 
  • Lokalizacja II : 07.06.2020 r.
  • Lokalizacja III : 02.08.2020 r.
  • Lokalizacja IV : 20.09.2020 r.

Galeria

Powiązane wydarzenia