Zdjęcie wydarzenia Recital organowy Marcina Szelesta

Recital organowy Marcina Szelesta

Recital organowy Marcina Szelesta wypełnią dzieła czołowych twórców literatury organowej, w tym m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Charles’a Tournemire’a.

Repertuar recitalu organowego Marcina Szelesta wypełnią dzieła czołowych twórców literatury organowej, w tym m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Charles’a Tournemire’a. Koncert otworzą i zwieńczą utwory Oliviera Messiaena, zaś pomiędzy nimi zabrzmi szereg kompozycji pochodzących z katalogu dzieł niemieckich i włoskich artystów.   

Messiaen tworzył swą Livre d’orgue na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ze względu na niezwykłą wartość artystyczną oraz miejsce i znaczenie w twórczości artysty porównuje się ją do ostatniego dzieła Johanna Sebastiana Bacha – Die Kunst der Fuge. Poszczególne ogniwa Livre d’orgue miały powstawać w różnym czasie i okolicznościach, co przejawia się w ich budowie formalnej. Niektóre z nich powstały podczas pobytu kompozytora w Paryżu czy w Alpach. Podczas koncertu zabrzmią Les mains de l’abîme oraz Chants d’oiseaux stanowiące kolejno trzeci i czwarty ustęp zbioru. Spośród francuskiej literatury organowej w programie koncertu znalazły się także kompozycje Charles’a Tournemire’a oraz jego ucznia – Jeana Langlais’go. 

„Legł Chrystus w śmierci pętach” – to słowa rozpoczynające kantatę Johanna Sebastiana Bacha skomponowaną na niedzielę Wielkanocną. Jej bazę stanowi chorał napisany przez Marcina Lutra w 1524 roku na podstawie łacińskiej sekwencji Victimae paschali laudes z XI wieku. Podczas recitalu solista wykona ją w wersji organowej. Usłyszymy również Christ lag in Todesbanden z Clavier Übung kształcącego się pod okiem mistrza – Johanna Ludwiga Krebsa. Tematyka sakralna pojawi się również w Hymnus in festa resurrectionem: Vita sanctorum północnoniemieckiego kompozytora działającego na przełomie późnego renesansu i wczesnego baroku, Hieronymusa Praetoriusa. Ponadto artysta przywoła Introitus: Resurrexi anonimowego autorstwa, Congratulamini mihi Andreasa Hakenbergera, La battaglię z obszernego, siedemnastowiecznego zbioru L’organo suonarino op. 25 Adriano Banchierego, a także Alleluyas legendarnego brytyjskiego wirtuoza organów – Simona Prestona.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia