Seminarium. 81 lat po Zbrodni Piaśnickiej

Seminarium przybliży zainteresowanym najnowszy stan badań naukowych i ustaleń śledczych dot. Zbrodni Piaśnickiej.

Seminarium przybliży zainteresowanym najnowszy stan badań naukowych i ustaleń śledczych dot. Zbrodni Piaśnickiej, poruszy zagadnienia nowopowstałego pojęcia „Zbrodnia Pomorska” oraz zakres prac polsko-niemieckiej kwerendy historycznej.

Praca na dokumentach archiwalnych, zdjęciach i odkryciach ostatnich lat. Dwa wykłady będą zestawieniem naukowej wiedzy historycznej z refleksjami i rozważaniami duchowymi.

Celem jest ujednolicenie sposobu narracji w przekazywaniu wiedzy następnym pokoleniom i wypracowanie zgodnego modelu jej interpretacji. Seminarium zrealizowane w ramach projektu „Piaśnica – kultura miejsca”, który polega na organizacji cyklu 222 interdyscyplinarnych zdarzeń łączących różne dziedziny nauki i sztuki, związanych z kulturą Piaśnicy i determinującą tę kulturę Zbrodnią Piaśnicką.

Lasy piaśnickie w czasie II wojny światowej były miejscem masowej zbrodni hitlerowskiej na około 12-14 tysiącach ludności cywilnej.

Działania realizowane w projekcie łączą przekaz historyczny i wydarzenia kulturalne, są one ukierunkowane na wyrażenie emocji i ekspresji przy pomocy sztuki - jako alternatywy dla mowy nienawiści. Cytując słowa ks. Daniela Nowaka „Bo nie o śmierć tu chodzi, ale o życie” celem projektu jest realizacja działania, które łączy społeczność, buduje tożsamość narodową i sprzyja pokojowej przyszłości.

Termin, godzina | 19.01.2021 roku, 13.15 – 14.45

Miejsce | spotkanie online, platforma Zoom Prelegenci | dr hab. Monika Tomkiewicz – pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, ks. infułat Daniel Nowak – kustosz Sanktuarium Piaśnickiego, kapelan Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka Moderator, pomysłodawca | Aleksandra Pitra-Kox – prezes Fundacji Sedlaka Współpraca | dr Aleksandra Kmak-Pamirska.

Dr hab. Monika Tomkiewicz w latach 2000-2018 zatrudniona w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, od 2018 r. w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, a od 1 października 2019 r. w Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie. Specjalizuje się w historii najnowszej, w szczególności dotyczącej okresu II wojny światowej na Pomorzu i na północno-wschodnich Kresach II RP.

Autorka i współautorka 8 monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w Polsce, w Niemczech, na Litwie i Stanach Zjednoczonych. Od 15 lat prowadzi badania w archiwach niemieckich dotyczące wojennych losów obywateli polskich oraz sprawców dokonywanych w latach 1939-1945 zbrodni. Od kilku lat powoływana jest w charakterze biegłego do sporządzania opinii naukowych na potrzeby różnych instytucji w oparciu o prowadzone kwerendy w archiwach w Niemczech.

Organizator: Fundacja Sedlaka Partnerzy | Koło Naukowe Europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, dr hab. Kinga Anna Gajda z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Szczegóły wydarzenia:
piasnica-kulturamiejsca.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia