Silesia, Silentia

Sztuka Silesia, Silentia została nagrodzona w konkursie dramaturgicznym wtw://strefy_kontaktu 2016, którego organizatorem był Wrocławski Teatr Współczesny.

Sztuka Silesia, Silentia została nagrodzona w konkursie dramaturgicznym wtw://strefy_kontaktu 2016, którego organizatorem był Wrocławski Teatr Współczesny.

Bohater Silesii, Silentii „płaszcz czarny, gabardynowy, męski, nosiciel świadomości swego Kreatora, żydowskiego krawca z Breslau, wiedzie nas w sztuce Amejko przez spory szmat [dobre słowo] dwudziestego stulecia. Nie jest więc nosicielem szczęścia na wzór Andersenowskich kaloszy [...], lecz świadkiem epoki pieców i wędrówki ludów, protagonistą niedopasowań i nieskutecznych przebrań. Wyposażony przez Krawca w nadprzyrodzoną trwałość [...] przechodzi z rąk do rąk, a raczej gości najrozmaitsze istnienia, czasem cielesne, czasem, jak duch zmasakrowanego miasta, bezcielesne, lecz namacalne. Nigdy dotąd Amejko nie wyłożyła swej metafizyki nieistnienia tak jawnie” [fragment tekstu Jana Gondowicza napisanego dla „Dialogu” nr 1/2016].

O projekcie:

Zamknięty konkurs dramaturgiczny, uczestniczyły w nim wyłącznie osoby zaproszone przez organizatorów, czyli Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Celem konkursu jest inicjowanie twórczości dramatopisarskiej w duchu wielkich wrocławskich dramatopisarzy – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza – poszukiwaczy nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności.

Szczegóły wydarzenia:
wteatrw.pl

 • genre dramat
 • director Marek Fiedor
 • writer Lidia Amejko
 • design Marek Fiedor
 • actors Maciej Kowalczyk - płaszcz
  Przemysław Kozłowski - krawiec
  Aleksandra Dytko - dusza
 • premiereDate 2016-01-23
 • costumeDesign Bajka Mourier

Galeria

Powiązane wydarzenia