Spacery po Wrocławiu: Wspólne historie Czechów i Polaków

Co łączy Czechów, Polaków i Wrocław? Odkryjmy miasto od nieznanej strony! Nieformalna grupa Ano Tak przygotowała trzy dni spacerów i warsztatów

Nasza przygoda zaczyna się w Bibliotece Uniwersyteckiej! Interesującą historię biblioteki przybliży nam bibliotekarz, bibliofil i czechofil, Arkadiusz Cencora. Oprócz tego odwiedzimy dział starodruków, gdzie znajdują się dokumenty powiązane z czeską historią. Przejrzymy mapy, których na co dzień nie znajdziemy w atlasach, obejrzymy również miejsca, do których turyści nie mają dostępu. Podczas wycieczki nie ominiemy też Kampusu Uniwersyteckiego, gdzie na chwilę się zatrzymamy, aby podziwiać jeden z przykładów postmodernistycznej architektury.

1 czerwca, godz. 12:00, spotkanie pod biblioteką, Fryderyka Joliot-Curie 12.

Podczas drugiego spaceru będziemy podążać śladami wyjątkowej osobowości, Jaroslava Vonky. Ten znakomity kowal pozostawił po sobie we Wrocławiu cały szereg dzieł. Inspiracji szukał między innymi w ekspresjoniźmie, a warto pamiętać, że najbardziej owocny czas w swojej karierze przypadł właśnie na pobyt we Wrocławiu. Spędził tu zresztą 42 lata swojego życia. Nauki pobierał w takich miastach jak Lipsk, Drezno, Berlin, a inspirował się Odessą, Petersburgiem, Essen i Brnem. Wspólnie poszukajmy dorobku Vonky na ulicach miasta. Tym razem przewodnikiem będzie Czeszka żyjąca we Wrocławiu, Aneta Pafčová, która przybliży nam tę postać.

Po spacerze zapraszamy na warsztat: Czeski speed dating dla początkujących. 16:00, Fryderyka Joliot-Curie 12.

8 czerwca, godz. 12:00, skwerek i ławki na skrzyżowaniu Pomorska, Strażnicza.

Po spacerze zapraszamy na warsztat: Czeskie słówka dla początkujących, godz. 16:00, przy pomniku Fredry, Rynek.

Trzecie spotkanie to kolejna okazja do odkrycia Wrocławia. Tym razem naszym celem będzie jego modernistyczna strona. Przełom wieków i początek XX wieku to okres bogaty w architektoniczne perełki. Niektóre z nich związane są z czeską sztuką, odkryjemy je oczywiście podczas naszego spaceru. Poprowadzi go Bogna Piter, która pracuje również w Hali Stulecia. Modernizm jest jej prawdziwą pasją. Przechodząc obok budynków często nawet nie zdajemy sobie sprawy co się za nimi kryje. Szczególnie kiedy osadzimy nasze wyobrażenia w kontekście historycznym. Zmiany w architekturze związane były z głębokimi zmianami w sposobie myślenia ludzi. Nie wierzycie? Zobaczcie to na własne oczy na ulicach Wrocławia.

15 czerwca, godz. 12:00, Wyspa Daliowa, ul. Wodna.

Po spacerze zapraszamy na warsztat: Zdania w języku czeskim dla średniozaawansowanych, godz. 16:00, ławki przed Uniwersytetem, pl. Nankiera 14.

Liczba miejsc na spacery i warsztaty jest ograniczona. Zapisy prowadzimy pod adresem . Prosimy zadeklarować, w których wydarzeniach chcą Państwo wziąć udział.

Więcej informacji: www.steemit.com/@fundacjaanotak, www.kvetevropy.cz. oraz na Instagramie @fundacjaanotak.

Spacery trwają ok. 1,5 godziny, warsztaty ok. 1 godziny.

Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz programu Małe Granty. Organizatorem jest grupa nieformalna Ano Tak.

 

 

Szczegóły wydarzenia:
kvetevropy.cz

Galeria

Powiązane wydarzenia